miód faceliowy

Miód faceliowy charakteryzuje się drobnoziarnistą strukturą, o jasnej żółtej barwie i kwaskowato-słodkim smaku, oraz nieco ziołowym aromacie.

Właściwości miodu faceliowego:

– bywa wykorzystywany w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy

– obniża ciśnienie krwi

– obniża toksyczne działanie nikotyny, alkoholu, herbaty oraz kawy

– podobnie jak inne jasne miody nektarowe może pomóc przy leczeniu chorób układu krążenia, niewydolności mięśnia sercowego, miażdżycy, a także w nadciśnieniu tętniczym

– pomaga przy przeziębieniu

– pomaga przy zapaleniu górnych dróg oddechowych

– pomaga przy leczeniu astmy oskrzelowej

wzmacnia organizm po ciężkiej pracy fizycznej lub wysiłku intelektualnym

Królewski miód faceliowy

Miód faceliowy pozyskiwany jest przede wszystkim z kwiatów facelii. Jest to roślina pastewna, pochodząca z grupy miododajnych. Charakteryzuje się niebieskimi kwiatami i niepowtarzalnym zapachem. Miód faceliowy należy do sekcji miodów nektarowych, czyli inaczej kwiatowych. Pszczoły pozyskując nektar z błękitnej facelii, zamieniają go następnie w złoty, aksamitny i przede wszystkim delikatny miód. Facelia kwitnie niezwykle krótko, ale jest przez to bardzo miododajna – dlatego pszczelarze nadali facelii błękitnej miano – królowej miododajności, a z kolei miód faceliowy, zyskał nazwę miodu królewskiego.

Zastosowanie miodu faceliowego

miod faceliowy wlasciwosci

https://pixabay.com/pl/

Miód faceliowy posiada jasny kolor i bardzo intensywny aromat. Jest uwielbiany nie tylko przez dorosłych, ale również i przez dzieci. Smakuje idealnie podany w formie dodatku do dań, ale także dzięki swoim niepowtarzalnym walorom smakowym, może być również konsumowany samodzielnie. Miód faceliowy jest królem, nie tylko kulinarnych specjałów, ale sprawdza się również dobrze – używany w domowej apteczce, gdzie wspiera swoim działaniem wiele leków i pomaga tym samym zwalczać spadki odporności i przeziębienia. Miód faceliowy jest niezastąpiony w kwestii trawienia lub ciśnienia krwi – jest to jeden z najsmaczniejszych sposobów na to, aby zwalczać tego rodzaju dolegliwości.

Pochodzenie miodu faceliowego

Miód faceliowy jest jednym z miodów, które nie są aż tak popularne jak miód lipowy, czy miód spadziowy. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że wśród naszych czytelników z pewnością znajdą się osoby, które nigdy go nie próbowały, a nawet takie, które nigdy o nim nie słyszały. Jednak warto od czasu do czasu zmienić swoje przyzwyczajenia i w ramach urozmaicenia zainteresować się również innymi rodzajami miodów np. tych, które pochodzą z pięknych kwiatów, które nie tylko są ozdobą, ale również źródłem pysznego smaku, na co dzień wykorzystywane także przez pszczoły.

Miód faceliowy zaliczany jest do grupy miodów nektarowych, a dokładnie miodów pozyskiwanych z kwiatów facelii. Jest to roślina, która rośnie nie tylko w Polsce i można ją spotkać w wielu odmianach. Jednak w naszym kraju najczęściej występującą, jest facelia błękitna, która wyróżnia się piękną fioletowo-niebieską barwą.

facelia miód

https://pixabay.com/pl/

Pola, które są porośnięte właśnie tym gatunkiem kwiatów, wyglądają wręcz cudownie i niemal za każdym razem, można na nich spotkać pilnie pracujące pszczoły. Nie bez przyczyny również spędzają one w tego rodzaju miejscach tak dużo czasu, a dzieje się to przez fakt, że facelia sama w sobie jest uznawana za jedna z najbardziej miododajnych roślin. Niezwykle często pszczelarze z ogromnym wyprzedzeniem rozpoczynają planowanie siewu facelii, w taki sposób, aby mogła ona zakwitnąć w momencie, gdy pszczoły będą mogły swobodnie pracować, albo gdy pszczelarz będzie miał duże zapotrzebowanie na miód właśnie tego gatunku.

Barwa fioletu i błękitu, jaka charakteryzuje kwiaty facelii, nie pozostaje bez znaczenia, dla koloru, jaki osiąga miód faceliowy. Dodatkowo pyłek kwiatowy, powoduje, że niezwykle często w pasiekach, które znajdują się w pobliżu upraw, pojawia się niebieska pierzga. Jak już wcześniej wspomnieliśmy bardzo charakterystyczne dla facelii kwiaty, z których pozyskiwany jest właśnie miód faceliowy, powodują, że jego kolor, stosunkowo różni się od powszechnie rozpoznawalnych miodów kwiatowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here