juka

Juka ogrodowa, aby prawidłowo się rozwijać, potrzebuje przede wszystkim bardzo przepuszczalnego podłoża. Jej kwiaty mogą osiągać aż 2 m wysokości, natomiast same liście mogą tworzyć rozpiętość 70 cm. Odpowiednio nasłonecznione stanowisko, może okazać się kluczem do prawidłowego kwitnienia.

Juka ogrodowa jest rośliną, która przepięknie prezentuje się nie tylko na tle grupy kwiatów, ale również posadzona, jako jedyny element w ogrodzie, potrafi stać się jego królową. Jej walory estetyczne przepięknie współgrają również z innymi bylinami i trawami. Juka ogrodowa należy do grupy roślin, o bardzo niskich wymaganiach. Ze swoich liści potrafi tworzyć rozłożyste rozety, spośród których wyrastać mogą bardzo długie łodygi, na których pojawiają się kwiaty.

Kwiaty juki, bez względu na jej rodzaj wyglądają identycznie, posiadają sześć płatków, oraz sześć pręcików, a także słupek. Owoce juki, przybierają postać torebek. Lancetowate liście juki, umożliwiają wytwarzanie lin i mat, a także często służą do produkcji papieru i tkanin.

Pielęgnacja juki ogrodowej

juka ogrodowa

https://www.pexels.com/pl

Juka ogrodowa jest rośliną, która nie ma zbyt dużych wymagań. Jej pielęgnacja i uprawa nie powoduje żadnych problemów, jeżeli tylko będziemy pamiętali o przestrzeganiu kilku istotnych zasad. Pierwszym z nich są zabiegi pielęgnacyjne, które mają na celu przede wszystkim zwiększyć walory estetyczne tej rośliny.

Podłoże dla juki powinno posiadać wysoki stopień przepuszczalności, ponieważ nie przepadają one za ciągłą wilgocią. Dlatego należy podlewać jukę regularnie przez całe lato, obfitą ilością wody. Wiosną, warto wzbogacić wodę, którą podlewamy roślinę o dodatkowy nawóz, dzięki któremu umożliwimy roślinie przygotowanie się do kwitnienia i wzmocnienie po zimie.

Gdy roślina zaczyna kwitnąć, czyli jest to zazwyczaj letni okres, należy systematycznie dodawać nawozu do wody, ze względu na to, że juka w tym okresie może być dużo bardziej osłabiona, ze względu na dużą ilość kwiatów. Jaki nawóz stosować do juki ogrodowej? W sklepach można znaleźć specjalnie przygotowane odżywki, które są właśnie przeznaczone dla juk. Występują one w postaci żelu, płynu lub kryształków. Ich głównymi składnikami mineralnymi, które zawierają, jest fosfor, azot i potas. Po przekwitnięciu kwiatów, usuwamy dokładnie wszystkie suche części rośliny.

Odmiany juki ogrodowej

pielęgnacja juki

https://www.pexels.com/pl

Juka ogrodowa posiada kilka odmian, które różnią się między sobą wysokością kęp liści i ich zabarwieniem. We wszystkich występują identyczne białe kwiatostany. Najbardziej rozpoznawalna juka ogrodowa, nazywana jest również juką kalifornijską. Jest to odmiana, której główną cechą charakterystyczną jest wysoka odporność na mróz, dlatego tak często można ją spotkać w naszym klimacie. Równie dobrze sprawdza się jako roślina doniczkowa, ale trzeba brać pod uwagę, że może ona osiągać bardzo duże rozmiary, przez co donica powinna mieć adekwatne do tego wymiary. Jej liście mogą mieć nawet 70 cm długości, a kwiaty, sięgać nawet 2 metrów. Roślina ta jest nie tylko odporna na mróz, ale również na susze.

Jednymi z najbardziej znanych odmian juki kalifornijskiej jest odmiana o nazwie Variegata, która charakteryzuje się przede wszystkim zielono-niebieskimi liśćmi. Inną z równie znanych odmian jest Bright Edge. Jest to odmiana karłowata, która posiada żółto-zielone liście, dorastające nawet do 50 cm. Należy wspomnieć w tym momencie również o odmianie Color Guard, czyli jednej z najniższych odmian, które posiadają tendencję do różowych brzegów liści, a także Ivory Towers, czyli odmianę, która z kolei ma białe obrzeża liści.

Sadzenie juki ogrodowej

Juka jest kwiatem, który z natury nie toleruje miejsc, które są stale wilgotne, oraz posiadają zastoje wody. Jaką ziemię wybrać do juki ogrodowej? Juka ogrodowa najlepiej rozwija się w ziemi zdrenowanej, dobrze przepuszczalnej, a nawet piaszczystej. Jednym z najlepszych stanowisk dla juki, mogą okazać się miejsca bardzo nasłonecznione, ale jednocześnie osłonięte od wiatru. Jukę ogrodową sadzimy wiosną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here