malachit

Malachit jest minerałem, zaliczanym do gromady węglanów. Należy do grupy minerałów pospolitych, które są bardzo szeroko rozpowszechnione na całej kuli ziemskiej.

Nazwa malachit wywodzi się od greckiego malache, czyli malwy i malałos (co oznacza miękki), nawiązując do zielonej barwy minerału i jego miękkości.

Właściwości malachitu

Niezwykle rzadko tworzy kryształy o pokroju igiełkowym, słupkowym lub włosowym. Natomiast często występują zbliźniaczenia. Najczęściej można go spotkać w groniastych, nerkowatych i zbitych skupieniach, tworzy naloty i naskorupienia, oraz pseudomorfozy i impregnacje po azurycie, cerusycie, kalcycie i kuprycie.

malachity

https://pixabay.com/pl/

Malachit zwykle występuje w formie ciemnobrunatnych skupień nerkowatych lub nacieków. Jest bardzo kruchy i przeświecający. Bardzo często przybiera budowę pasiastą, słojową lub wstęgową. Tworzy w ten sposób zbite mieszaniny mineralne z azurytem – azurmalachit; chryzokolą, pseudomalachitem – ej latyt lub turkusem. Płomień barwi się w jego obecności na zielono.

Malachit – występowanie

Malachit należy do grupy minerałów wtórnych. Najczęściej można go spotkać w strefach utleniania złóż kruszców miedzi, wraz z kuprytem i azurytem.

Miejsce występowania malachitu:

– Rosja – ze złoża gumiszewskiego wydobywa się malachitowe bryły o masie dochodzącej do 60 t; ze złoża miednorudnianskiego do 1,5 t,

– USA – w kopalni Bisbee w Arizonie pozyskiwano bloki do 4,5 t,

– W Polsce w niewielkich ilościach występuje w woj. świętokrzyskim, oraz na Dolnym Śląsku.

– Zambia, Namibia, Demokratyczna Republika Konga, Australia, Kazachstan, Wielka Brytania.

Zastosowanie malachitu

malachit kamień

https://pixabay.com/pl/

Malachit można stosować:

– Jako źródło otrzymywania miedzi.

– W architekturze stosowany jest jako okładzina ścian, kolumn – np. sala malachitowa w Ermitażu; z malachitu wykonane były prawdopodobnie kolumny świątyni Artemidy w Efezie.

– W jubilerstwie – jest wysoko cenionym kamieniem ozdobnym, stosowanym najczęściej w postaci kaboszonów do wyrobu artystycznej biżuterii i ozdób. O atrakcyjności kamieni mówi bogata, wzorzysta budowa wewnętrzna, dobrze widoczna po wypolerowaniu.

  • Od starożytności używano go do wyrobu kamei i gemm.
  • Szczególnie popularny był w klasycyzmie.
  • W średniowieczu do ozdoby insygniów monarszych, relikwiarzy i ksiąg.

– W malarstwie malachitu używa się jako pigmentu, tzw. zieleń malachitowa.

– W sztuce zdobniczej i rzeźbiarstwie artystycznym, czego przykładem mogą być wazy, lichtarze, zastawy stołowe i inne elementy wystroju wnętrz i nie tylko.

Co to jest Malachit?

Malachit, począwszy od zielonego, aż po różowy minerał, znajduje się na powierzchni Ziemi. Jest to bardzo często zauważane na szczytach górskich, szczytach śniegu, a także w określonych miejscach, gdy deszcz ostygł i utworzył w ten sposób kałuże wody, które także utworzyły kałuże, w których znajduje się malachit, nazywany również Pohaku, na powierzchni wody. Minerał ten jest niezwykle blisko spokrewniony z lapis-lazuli, czyli minerałem od zielono do fioletowej barwy, na którego można natrafić np. w Kenii. Ten rodzaj minerału powstaje wskutek ciepła, a ilość odcieni zieleni jest tak duża, że wzajemnie się ze sobą mieszają.

Jak można rozpoznać malachit?

Malachit można bardzo łatwo rozpoznać, ponieważ zmienia on swój kolor pod wpływem ciepła. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych kamieni, szczególnie jeśli chodzi o Japonię. W tym kraju występuje pod nazwą „kazoku” lub khaki, co po japońsku znaczy – ryba koi. Ten kamień pochodzi z Chin, z czasów dynastii Song. Został on sprowadzony do Japonii w czasie ekspansji Taira, a potem stał się jednym z przedmiotów handlu z innymi państwami sąsiadującymi.

kamień malachit

https://pixabay.com/pl/

Kolor malachitu w naturalnej swojej postaci ma barwę bladozieloną. Co może być nieco mylne, ponieważ w żaden sposób nie wskazuje to na prawdziwy odcień kamienia. Może się on różnić od ciemnopomarańczowego lub jasnożółtego, nawet dużo bardziej niż prawdziwa czerń. Kolor kamienia, sprawia, że znajduje on zastosowanie w różnego rodzaju biżuteriach, zwłaszcza pięknie prezentuje się w pierścionkach i bransoletkach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMiód faceliowy
Następny artykułŚluz przed okresem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here