szafran

Właściwości szafranu znane były już w starożytności. Dodawano go nie tylko do napitków i dań, ale także pełnił ważną funkcję w leczeniu różnych chorób. Współczesne badania dowodzą, że nasi przodkowie mieli co do tego ogromną rację. W tych małych czerwonych nitkach występujących w krokusie można znaleźć prawdziwe skarby zdrowotne.

Czerwono-pomarańczowe drobne niteczki, które nazywane są również szafranem, można pozyskiwać z pręcików i znamion krokusa uprawnego, którego uprawianiem zajmowano się już w starożytnej Grecji i Persji kilka tysięcy lat temu. Przez Chiny i Indie trafił w końcu do Europy, a w każdym miejscu, w którym się pojawiał, budził ogólny zachwyt, dowodząc swoimi niezwykłymi właściwościami.

Szafran – najdroższa przyprawa świata

Już starożytni Grecy i Sumerowie używali szafranu, jako barwnika, przyprawy, czy też składnika perfum. W antycznym Rzymie używano szafranu do farbowania urzędniczych tog, na głęboki żółty kolor, tak samo jak szat mnichów w Chinach, Indiach i Tybecie. Zaś asyryjski traktat botaniczny z VII wieku p.n.e., opisywał dokładnie jego właściwości kosmetyczno-pielęgnacyjne, o których można nawet przeczytać w Biblii.

najdroższa przyprawa

https://pixabay.com/pl

W Polsce szafranu zaczęto używać jako przyprawę w kuchni, która służyła do pieczenia tzw. szafranowych bab, czyli żółtych i puszystych ciast drożdżowych. Wykonywano to z ogromnym szacunkiem i umiarem, ponieważ szafran był i jest najdroższą przyprawą świata, a w dodatku jego nadmiar, może spowodować, że cała potrawa będzie miała gorzkawy posmak goryczki. Takie kulinarno-kosmetyczne przymioty szafranu wytwarzanego za pomocą krokusa, to jedynie tylko niewielka cześć z jego bogatych właściwości. O jego prawdziwych zdolnościach można się przekonać jeśli spojrzymy na ten bardzo niepozorny, fioletowy kwiat, pod kątem zdrowia.

Szafran – lek na zły nastrój

Jednymi z najstarszych dowodów na stosowanie szafranu w celach zdrowotnych uważa się wykopaliska na greckiej wyspie Santorini, które najprawdopodobniej miały swoje miejsce jeszcze w epoce brązu. O bardzo korzystnych właściwościach szafranu mogli również przekonać się mieszkańcy starożytnego Iranu. Jego używanie zalecane było również przez jednego z najsłynniejszych arabskich uczonych – Awicenna.

Do dziś nauka potwierdza, że szafran posiada ponad 150 aromatycznych lotnych związków, a dla naukowców, największym obiektem uwagi i badań stała się krocyna i jej prekursor, czyli krocetyna, dzięki którym szafran tak doskonale wpływa na poprawę nastroju. Krocyna posiada ogromny wpływ na poziom dopaminy i serotoniny, które znajdują się w układzie nerwowym, dzięki czemu powoduje zmniejszenie uczucia apatii i przygnębienia. Szafran ma również wpływ na obniżenie odczuwania poziomu lęku i napięć nerwowych.

szafran lek

https://pixabay.com/pl

Szafran vs. kobiecy stres

W czasie przeprowadzonego badania kobietom w wieku 19-26 lat zaczęto w postaci aromaterapii podawać szafran przez ok. 20 minut. Po tym czasie stwierdzono, że szafran miał bardzo korzystny wpływ na ich poziom kortyzolu.

Szafran vs. Lęki i niepokój u młodzieży

Kolejnemu badaniu z użyciem szafranu, poddano młodzież w wieku 12-16 lat, która odczuwała na co dzień lęki – w okresie 8 tygodni podawano jej szafran w dawce 14 mg/d lub placebo. Wyniki udowodniły, że nastąpiło duże złagodzenie objawów wycofania, niepokoju i lęków separacyjnych, a w dodatku objawy te zmniejszyły się aż o 33%, w porównaniu do 17% spadku, zaobserwowanego w grupie, która przyjmowała placebo.

Czy szafran odchudza?

Wiele badań świadczy o tym, że te drobne pręciki, występujące w kwiatostanie krokusów, kryją w sobie niezbadany jeszcze potencjał, który wskazuje m.in. również na to, że szafran może okazać się bardzo pomocny, również w procesie odchudzania.

szafran stres

https://pixabay.com/pl

W czasie prowadzenia badania nad tym zjawiskiem grupie 60 kobiet, które zmagały się z nadmiarem kilogramów, zaczęto podawać szafran, w celu przeprowadzenia oceny, czy dawka 176,5 mg/dz. będzie miała wpływ na ich masę ciała i częstość chęci podjadania pomiędzy posiłkami. Jak można łatwo zgadnąć i w tym aspekcie szafran daje sobie doskonale radę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here