farba strukturalna
https://www.pexels.com/pl

Farby strukturalne są niezawodnym sposobem na efektowne ozdobienie każdej ściany. Dzięki niej bardzo łatwo można uzyskać powierzchnię, która na trójwymiarowy i jednocześnie bardzo ciekawy wygląd. Co to jest farba strukturalna? Na jakie efekty można liczyć, stosując farby strukturalne? Gdzie i jak malować farbą strukturalną? Poniżej znajdziesz krótki przewodnik po farbach strukturalnych, a także kilka odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, dotyczące szeroko pojętych farb dekoracyjnych.

Co to są farby strukturalne?

Co to właściwie jest ta farba strukturalna i czym się wyróżnia w stosunku do innych farb? Najważniejszym zadanie, jakie spełnia farba strukturalna, jest stworzenie dekoracyjnego efektu, który wyróżnia się porowatą i dosyć wyraźną powierzchnią. O farbach strukturalnych można czasami mówić, jak o produktach, które są właściwie formą pośrednią pomiędzy farbą przeznaczoną do sufitów i ścian a tynkiem.Farby strukturalne mogą pełnić funkcję alternatywy dla modnych w ostatnim czasie farb z brokatem.

Bazą farb strukturalnych najczęściej są różnego rodzaju wodo rozcieńczacze – farby akrylowe, jednak w sklepach można zakupić również takie produkty, które stworzone są na podstawi farb polioctanowinylowo-lateksowych lub farb winylowych. Posiadają niezwykle wypukłą strukturę, jaką można uzyskać, jedynie za pomocą farby strukturalnej, decyduje o tym w dużym stopniu dodatek szklanych i mineralnych drobin, m.in. kwarcu, jak i również różnego rodzaju drewnianych wiórów.

Farby strukturalne – w jakiej postaci występują?

farby strukturalna
https://www.pexels.com/pl

Aktualnie większość producentów oferuje w swoim asortymencie farby strukturalne, które są od razu gotowe do malowania, a więc występują w postaci mieszanki granulatu i farby, zapewniając tym sobie stosunkowo wypukły efekt. Produkty tego typu wystarczy przed użyciem przygotować zgodnie z instrukcją znajdującą się na etykiecie lub karcie technicznej, co zazwyczaj sprowadza się w głównej mierze do bardzo dokładnego wymieszania. Farby strukturalne w niektórych przypadkach dostępne są jako dwa oddzielne produkty, które wymagają jedynie tak jak we wcześniejszym przypadku dokładnego połączenia i wymieszania przed użyciem.

Jest to więc farba, która pełni rolę bazy, oraz pasta lub proszek, który jest szklanym, bądź mineralnym wypełniaczem. Ostateczny efekt w tym przypadku zależy przede wszystkim od ilości użytego strukturo-wytwórczego dodatku. Im więcej go użyjemy, tym faktura może okazać się wyraźniejsza. Jednak nakładanie takiego typu produktu, może wymagać wprawy, aby finalnie uzyskać odpowiednie proporcje farby i wypełniacza. Wielu amatorów powinno raczej korzystać z gotowych farb strukturalnych.

Farby strukturalne – efekty

Farby strukturalne zapewniają w większości przypadków porowate, trójwymiarowe i wypukłe powierzchnie dekoracyjne, które można podzielić między sobą na dwie kategorie. Pierwszej dotyczą w większości produkty, które posiadają bardzo widoczna i wyrazistą strukturę ze stosunkowo dalekiej odległości, czyli widoczne są gołym okiem na powłoce, należą do nich m.in. farby strukturalne z efektem baranka, albo farby strukturalne z efektem toccare lub pergaminu. Z kolei do drugiej grupy zaliczane są farby strukturalne, za pomocą których można na ścianie uzyskać bardzo delikatne wypukłości, np. farby strukturalne dające efekt piasku na plaży, kamienia lub starego drewna.

farba strukturalne
https://www.pexels.com/pl

Farby strukturalne złożone są z tak szerokiej gamy produktów, że z powodzeniem można je wykorzystywać do stworzenia na ścianie powłoki, która imituje fakturę betonu, drewna, glinianego tynku, naturalnego kamienia, czy też miedzianej blachy. Obecnie do najbardziej popularnych farb strukturalnych toccare, należą farby strukturalne z efektem piasku pustyni, farby strukturalne typu pergamin, farby strukturalne baranek, farby strukturalne raufaza, oraz farby strukturalne występujące z efektem rosy.

Farby strukturalne i ich rodzaje

Rodzaje farb dostępnych w regularnej sprzedaży:

Farby strukturalne akrylowe

– Farby strukturalne polioctanowinylowo-lateksowe

– Farby strukturalne tworzone na bazie farb lateksowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here