święta Holi

Święta Holi są świętami symbolizującymi nadejście wiosny i wszechogarniającej radości. Przeważnie obchodzone są w dniu pełni księżyca, w indyjskim miesiącu phalguna, który w Polsce przypada na koniec lutego, a początek marca. Jest to święto obchodzone głównie w Indiach, Nepalu, a także innych regionach świata, gdzie w większych skupiskach można spotkać osoby pochodzenia hinduskiego lub indyjskiego. W ostatnim czasie coraz częściej ten festiwal obchodzony jest również w Ameryce Północnej i Europie, jako święto, które ma na celu uczczenie miłości, kolorów i wiosny.

Przebieg święta Holi

Rozpoczęcie świętowania rozpoczyna się od ogromnego ogniska tzw.Holika, podczas którego ludzie zbierają się, aby tańczyć i śpiewać. W czasie następnego dnia, w godzinach porannych odbywa się karnawał kolorów, podczas którego jego uczestnicy odgrywają pościg, polegający na wzajemnym obrzucaniu się proszkiem, który występuje w wielu kolorach, często zamiennie do proszku używane są również specjalne kolorowe farby z wodą. Całość jest dosyć podobna do polskiego śmigusa-dyngusa, obchodzonego w Poniedziałek Wielkanocny.

Podczas święta Holi ludzie odwiedzają swoją rodzinę, przyjaciół, a nawet wrogów, aby podzielić się radością i przysmakami tego święta. Festiwal pełni rolę uroczystego dnia, w którym ludzie wybaczają sobie błędy popełnione w przeszłości i zapominają innym krzywdy, które zostały im wyrządzone.

Śiwaizm vs. Holi

Na południu Indii patronem święta holi jest Kama. Zgodnie z tradycją tego dnia Kama został spopielony poprzez siddhi z Adźńa ćakry, który medytował na jednej z himalajskich gór, nazywanych Kajlas boga, patrona joginów, Śiwy. W celu powrócenia do tego dnia i upamiętnienia bólu po utracie własnego męża, jaki przeżywała bogini Rati, w niektórych rejonach śpiewane są przez kobiety pieśni pogrzebowe.

Holi

https://pixabay.com/pl

W czasie święta Holi stosunkowo popularne są również ofiary składane z drzewa Aśoki, które posiadają czerwone kwiaty i w ten sposób symbolizują boga Kamę i fizyczna miłość. Zwyczaj śpiewania piosenek, w czasie obchodów Holi, posiadających erotyczne treści, wyróżniany jest w hinduizmie ludowym.

Wisznuizm vs. Holi

Z kolei na północy Indii, obchody święta Holi wznoszone są w celu upamiętnienia bohaterskiego zachowania Kryszny, który odniósł zwycięstwo nad Putaną, żeńskim asurą. W stanie Madhya Pradesh, za zwyciężonego przeciwnika Kryszny, uważany jest jeden z gigantów, czyli Nathurama.

Zgodnie z innymi mitami, holi jest świętem upamiętniającym rocznicę śmierci Holiki, która zginęła tragicznie, została spalona w płomieniach stosu ogniowego, podstępnie próbując uśmiercić Prahladę poprzez spalenie, był on jednym z najbardziej gorliwych miłośników Wisznu.

święto kolorów

https://pixabay.com/pl

Natomiast drugiego dnia święta Holi, hindusi obrzucają się nawzajem kolorowym proszkiem i polewają wodą.

Holi – kolorowe święto

W dzień, następujący po najbliższej pełni księżyca, ulice w Indiach zamieniają się w kolorową serię barw. Pierwszy dzień wiosny w indyjskim kalendarzu, uważany jest za czas przebaczenia i radości, nazywany w dużym skrócie Holi.

Wraz z rozpoczęciem święta Holi, przestają istnieć wszelkie podziały. Nie liczą się już wtedy kasty i religie, a na ulicach panuje wszechogarniająca radość. Ludzie są dla siebie znacznie bardziej życzliwi niż na co dzień. Holi jest przede wszystkim czasem przebaczenia i pierwszym dniem wiosny w Hinduskim kalendarzu.

Co to jest Holi?

W żadnym miejscu na świecie nie ma drugiego, równie tak kolorowego święta jak holi. Nie bez powodu nazywany jest również Festiwalem Kolorów. Przyjaciele, znajomi, a nawet obcy sobie ludzie obsypują się nawzajem kolorowymi proszkami, świętując w ten sposób początek wiosny. Za każdym razem wypada ono w pełnię Księżyca, na przełomie lutego i marca. Najczęściej na żegnanie zimy poświęcone są 2 dni i w zależności od rejonu Indii różnią się one drobnymi szczegółami. Wielkość i huczność święta uzależnione są od różnic, jakie wynikają z pór roku, gdzie wiosna charakteryzuje się dosyć wyraźnym ożywieniem, po kilku miesiącach zimowego klimatu i zastoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here