żólte kwiaty

Rośliny, które posiadają kwiaty w żółtym odcieniu, są niezwykle popularne, niemal w każdym ogrodzie. Nie ma się co temu dziwić, ponieważ jest to kwiat, kojarzony ze słońcem, które jest pełne radości i wręcz zaraża pozytywną energią! Potrafią ożywić nawet najciemniejsze zakątki i jednocześnie wprowadzić oryginalny akcent na każdej rabacie. Na jakie gatunki, należy zwrócić szczególną uwagę? Jakie zastosowania mają żółte kwiaty?

Żółty kolor niemal każdemu kojarzy się pozytywnie. Najczęściej nawiązuje on do słońca, dlatego kwiaty, które zawierają rośliny kwitnące na żółto, będą w znacznym stopniu powodowały ocieplenie całego ogrodu. Jednak należy z nim uważać, a konkretnie z jego ilością, ponieważ żółty kolor kwiatów, potrafi zdominować cały ogród, dlatego nie powinno się z nim przesadzać. Komponując własny ogród, warto wziąć pod uwagę, że żółty, zwłaszcza w przypadku roślin, doskonale komponuje się z błękitem i czerwienią.

Rośliny ogrodowe z żółtymi kwiatami

Poniżej znajdziecie wybrane gatunki roślin ogrodowych o żółtych kwiatach. Jednak w sklepach jest ich dużo więcej!

Słonecznik zwyczajny

Jest to roślina, która chyba jako jedna z niewielu jest aż tak bardzo utożsamiana ze słońcem. Niektóre okazy słonecznika, mogą osiągać nawet 3 m wysokości. Jest to roślina, która wytwarza słabo rozgałęzione pędy, które pokryte są skórzastymi liśćmi. Ich kwiaty mogą przyjmować bardzo duże rozmiary i w dodatku są zebrane w koszyczki. Ich okres kwitnienia rozpoczyna się już w lipcu i trwa, aż do sierpnia.

zolte kwiaty

https://pixabay.com/pl/

Jest to roślina jednoroczna, która doskonale sprawdza się w wiejskich ogrodach i rabatach. Warto uprawiać ją, jako forma dekoracji murów, ścian i ogrodzeń.

Dziewanna pospolita

Bardzo często rośnie dziko, na różnego rodzaju nasypach kolejowych i innych nieużytkach. Dawniej traktowano ją jako chwast. Obecnie coraz popularniej uprawia się ją w ogrodach. Jest to roślina dwuletnia, która dorasta nawet do 100 cm wysokości. Jest bardzo ceniona ze względu na wytwarzanie długich kwiatostanów i dużą łatwość uprawy. Jej okres kwitnienia rozpoczyna się już w czerwcu i trwa aż do września.

zolte kwiaty wiosenne

https://pixabay.com/pl/

Jest to doskonała propozycja, która znajduje zastosowanie w ogrodach wiejskich i naturalistycznych. Doskonale nadaje się również na rabaty kwiatowe w stylu angielskim.

Cynia wytworna

Jest to roślina jednoroczna, która osiąga wysokość aż do 1 m. Zbudowana jest z sercowatych liści, oraz ogromnych koszykowa tych kwiatostanów. Kwiaty mogą posiadać bardzo zróżnicowaną barwę. W specjalnych sklepach ogrodniczych można zakupić m.in. nasiona cynii, która jest jednolicie żółta.

żółte kwiaty wczesnowiosenne

https://pixabay.com/pl/

Jest to bardzo popularna roślina rabatowa, która jest szczególnie ceniona we wszystkich wiejskich ogrodach. Nadaje się również do bukietów.

Miłek wiosenny

Jest to bylina, która może osiągać nawet 40 cm, jej łodygi są słabo rozgałęzione, jednak występujące na nich liście są bardzo delikatne, oraz posiadają niezwykle atrakcyjny i pierzasty kształt. Ich pojedynczo występujące kwiaty, wyrastają na samych szczytach pędów. Jest to roślina, która swój okres kwitnienia rozpoczyna już w kwietniu i kończy z upływem maja.

Miłek, to idealna roślina, którą można wykorzystywać m.in. do przystrajania skalniaczków, oraz tworzenia różnego rodzaju rabat na suchych stanowiskach. Jednak trzeba na niego uważać, ponieważ jest rośliną silnie trującą.

Smagliczka piaskowa

Jest to bardzo niska bylina, która osiąga wysokość jedynie 20 cm. Tworzy tym samym rozety, które są złożone z rozgałęzionych pędów. Na ich szczytach, pojawiają się promieniste kwiaty. Jej okres kwitnienia jest identyczny, jak w przypadku Miłka wiosennego.

zolte kwiaty ogrodowe

https://pixabay.com/pl/

Tę roślinę, warto wykorzystać m.in. do dekorowania murków oporowych i ogrodów skalnych. Nadaje się również do uprawiania w pojemnikach.

Złotnica żółta

Jest to bardzo oryginalna i jednocześnie niezwykle rzadko spotykana w polskich ogrodach bylina.  Tworzy ona kępy z trawiastych liści i może osiągać nawet do 100 cm wysokości. Jej kwiaty rosną na długim pędzie, są bardzo drobne i swoim kształtem przypominają gwiazdki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here