farba do lazienek

Łazienki, które są wyłożone płytkami od samej podłogi, aż po sufit odchodzą już w zapomnienie. Z każdym dniem coraz więcej z nas decyduje się na zamontowanie płytek tylko i wyłącznie w mokrej strefie, czyli w miejscach, które narażone są szczególnie na bezpośredni kontakt z wodą, a z kolei pozostałe powierzchnie maluje się farbą do łazienek. Tego rodzaju rozwiązanie może mieć sporo zalet, ponieważ jest nie tylko praktyczne i szybkie, ale również tanie. Należy jednak uprzednio zakupić odpowiednią farbę i właściwie przygotować malowane podłoże.

Podobnie, jak w kuchni, tak i też w łazience panuje charakterystyczny dla tych miejsc mikroklimat. Nie tylko ściany, ale również i sufit narażone są na nieustanne działanie wilgoci, duże wahania temperatury i bardzo częste zachlapania wodą. Dzięki tym wszystkim czynnikom te miejsca stają się bardzo przyjaznym środowiskiem, do rozwijania się grzyba, pleśni, a także bakterii. Niestety zwykłe farby akrylowe nie będą zdawały egzaminu w tak trudnych warunkach, jakie można spotkać w tych miejscach. W celu zapewnienia ścianom właściwej ochrony należy sięgnąć po specjalistyczne produkty, które są przeznaczone do malowania łazienek lub kuchni.

Jaka farba do łazienki?

Farby do łazienek posiadają różne właściwości i parametry. Zanim zdecydujemy się na wrzucenie do wózka pierwszego z napotkanych produktów, należy uprzednio porównać ofertę co najmniej kilku marek, by wybrać farbę, która będzie dopasowana do naszych potrzeb. Na co zwracać szczególną uwagę?

farby do lazienek

https://pixabay.com/pl/

Wysoka jakość farby przeznaczonej do łazienki, charakteryzuje się przede wszystkim, wysoką odpornością na ścieranie. Oznacza, to nie mniej i nie więcej, że można ją poddawać czyszczeniu i szorowaniu, bez obaw ponoszenia ryzyka, związanego z uszkodzenia powłoki. Producenci niezwykle często posługują się tymi właściwościami, reklamując swoje farby, jako plamoodporne lub zmywalne. Aby upewnić się, że zdecydowaliśmy się właśnie na taką farbę, warto zajrzeć do jej karty technicznej i tym samym sprawdzić, czy ten produkt można zaliczyć do grupy farb o I klasie ścieralności, która została ustalona zgodnie z europejską normą PN-EN 13300. Tylko tego rodzaju produkty mogą zdać egzamin w łazience, która jest narażona na zabrudzenia.

Biorąc pod uwagę tak częste ryzyko związane z zachlapaniami, doskonale sprawdzają się farby hydrofobowe. Pomalowana tak ściana odpycha nie tylko płynne zabrudzenia, ale również i samą wodę. Przez to dużo łatwiej utrzymywać ją w czystości i chronić przed zawilgoceniami. Wystarczy jedynie przetrzeć takie zachlapanie suchą ściereczką, albo wilgotną gąbką, aby pozbyć się plamy.

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią farbę do łazienki? Doskonale, jeśli produkt ten wykazuje właściwości biobójcze, zapewniając w ten sposób skuteczną ochronę przed jakimkolwiek działaniem bakterii, grzybów i pleśni. Eksperci rekomendują także, aby wybierać przede wszystkim farby paroprzepuszczalne, czyli takie, które umożliwiają oddychanie ścianom.

farby do łazienki

https://pixabay.com/pl/

Jeżeli chodzi o kolor, oraz wykończenie powłoki, panuje tu pełna dowolność. Na rynku można dostać farby do łazienek w matowej, półmatowej, satynowej, a nawet błyszczącej wersji. Niemal każdy producent posiada w swojej ofercie, produkty w różnego rodzaju kolorach, a także możliwości doboru indywidualnego odcienia, wykonanego za pomocą specjalnych mieszalników. Warto przy tym pamiętać, że jasne ściany będą w tym przypadku zdecydowanie bardziej praktyczne. Z tego względu, że znacznie lepiej znoszą szorowanie, niż np. ciemne kolory na ścianach.

Farba lateksowa, czy ceramiczna?

W sklepach internetowych i stacjonarnych można znaleźć farby zarówno ceramiczne, jak i również lateksowe farby, które są przeznaczone do łazienek. Jakie różnice dzielą te dwa produkty? Które z nich zapewniają ścianą znacznie większą i lepszą ochronę przed wodą, zabrudzeniami i wilgocią?

Farby lateksowe, wyróżniają się tym, w stosunku do innych farb, że posiadają w swoim składzie żywicę, co sprawia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here