rocznice slubu

Czy wiedzieliście, że jest coś takiego, jak wełniana rocznica i że obchodzimy ją 7 lat po ceremonialnym nałożeniu sobie obrączek? Warto jednak zacząć od początku i odpowiedzieć sobie najpierw na dwa proste pytania. Jakie jest znaczenie nazw rocznic ślubu? Skąd wzięły się nazwy rocznic małżeńskich? Koniecznie zapoznaj się z naszym wpisem i znajdź odpowiedzi na wyżej zadane pytania, dzięki temu będziecie mogli zaskoczyć wasze drugie połówki i resztę swoich bliskich, składając adekwatne do ich rocznicy ślubu życzenia lub kupując odpowiedni prezent, który np. będzie nawiązywał do nazwy danej rocznicy.

Nazwy rocznic ślubnych

 1. rocznica ślubu – papierowa
 2. rocznica ślubu – bawełniana
 3. rocznica ślubu – skórzana
 4. rocznica ślubu – kwiatowa lub owocowa
 5. rocznica ślubu – drewniana
 6. rocznica ślubu – cukrowa
 7. rocznica ślubu – wełniana
 8. rocznica ślubu – spiżowa, brązowa lub blaszana
 9. rocznica ślubu – gliniana lub generalska
 10. rocznica ślubu – cynowa lub aluminiowa
 11. rocznica ślubu – stalowa
 12. rocznica ślubu – płócienna, jedwabna lub lniana
 13. rocznica ślubu – koronkowa
 14. rocznica ślubu – kości słoniowej
 15. rocznica ślubu – kryształowa
 16. rocznica ślubu – porcelanowa
 17. rocznica ślubu – srebrna
 18. rocznica ślubu – perłowa
 19. rocznica ślubu – koralowa
 20. rocznica ślubu – rubinowa
 21. rocznica ślubu – szafirowa
 22. rocznica ślubu – złota – tzw. złote gody
 23. rocznica ślubu – szmaragdowa lub platynowa
 24. rocznica ślubu – diamentowa
 25. rocznica ślubu – żelazna
 26. rocznica ślubu – kamienna
 27. rocznica ślubu – brylantowa

Znaczenie nazw rocznic ślubnych

To, do czego mają nawiązanie nazwy rocznic ślubu, ma na celu zobrazowanie stażu małżeńskiego, stąd też łatwo zauważyć, że im większa liczba stoi przed nazwą rocznicy, tym nazwa symbolizuje coraz to cenniejszy materiał lub kamień szlachetny, począwszy od papieru, a skończywszy na brylantach. Ponadto symbole nazw rocznic małżeńskich, mają swoje odzwierciedlenie w potędze miłości, która może przetrwać naprawdę długą próbę czasu, a wraz z jego upływem, może zyskać na sile. Tę metaforę dokładnie ukazuje nazwa pierwszej oraz ostatniej rocznicy ślubu.

Dlaczego pierwsza rocznica nazywa się papierową?

rocznice ślubu

https://pixabay.com/pl/

Nazwa pierwszej rocznicy – papierowa, nawiązuje właśnie do takiego materiału, ponieważ materiał ten można bardzo łatwo zapisać, podobnie jak akt małżeński. Papier jest nie tylko powszechnym, ale również bardzo łatwo dostępnym, oraz niezbyt trwałym materiałem. Z łatwością może ulec zniszczeniu i wystarczy jedynie bardzo lekki podmuch wiatru, by dokument, który jest m.in. potwierdzeniem przysięgi małżeńskiej, już w jednej sekundzie został porwany przez wiatr.

Dlaczego sześćdziesiąta rocznica nazywana jest diamentową?

Znacznie bardziej drogocenne rocznice, rozpoczynają się zaraz po koronkowej, czyli tej, która jest trzynastą z rzędu. Czternasta z nich nawiązuje do kości słoniowej, dwudziesta piąta z kolei oznacza srebro, zaś pięćdziesiąta jest określana mianem złotej. Sześćdziesiąta rocznica nosi dumną nazwę rocznicy diamentowej, ponieważ to nic innego jak diament jest jednym z najpiękniejszych i najtrwalszych kamieni szlachetnych. Jest również symbolem wiecznej i czystej miłości, która nie tylko przezwyciężyła wszystkie życiowe niepowodzenie i niesnaski, ale również przetrwała pomimo upływu tylu lat. Diament jest prawdziwym klejnotem, co może nawiązywać do błogosławieństwa długowieczności i szczerego uczucia, którym obdarza się dwoje ludzi.

Najważniejsze rocznice ślubu

Bez wyjątku wszystkie z obchodzonych rocznic ślubu powinny być dla nas tak samo istotne i uroczyście obchodzone. Każda z nich jest pamiątką tego jedynego dnia, który odmienił nasze życie, przekazując sobie miłość na wieki. Jednak kilka rocznic nosi naprawdę symboliczne znaczenie, dlatego podchodzimy wyjątkowo do ich celebracji.

rocznice slubu nazwy

https://pixabay.com/pl/

Niemal dla wszystkich par ważna jest ta pierwsza rocznica, czyli papierowa, kiedy to już po 12 miesiącach od tego magicznego dnia, możemy świętować i powracać pamięcią do składanej jakiś czas temu przysięgi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here