Jaka powinna być klatka dla chomika?

0
481

Klatka dla chomika to z całą pewnością najważniejszy element wyposażenia, jaki musimy kupić jeszcze przed pojawieniem się w domu tego cudownego pupila. W końcu to ona będzie jego domem i miejscem, w którym spędzi najwięcej czasu. Zapewni mu bezpieczeństwo, ale też zagwarantuje, że chomik nie dokona zniszczeń w domu.

Wielkość klatki

Wielkość klatki bardzo mocno wpływa na to, czy życie chomika w klatce będzie szczęśliwy i wygodne, a także, czy zdołamy zmieścić w niej wszystkie niezbędne przedmioty. Co więcej, minimalne wymiary klatki różnią się nieco w zależności od tego, z jaką rasą chomika mamy do czynienia.

Dlatego też przyjmuje się, że minimalne wymiary klatki wynoszą: 60×40 cm dla chomików Roborowskiego i dżungarskich, 80×40 cm dla chomików syryjskich. Takie rozmiary pozwalają im już na wygodne życie. Jeśli jednak naprawdę mocno zależy ci na dobru twojego podopiecznego, z całą pewnością możesz wybrać większy model.

Dobrze zamykana

Klatki dla chomika zazwyczaj posiadają dwie pary drzwiczek. Pierwsze z nich umieszczone są na ściance klatki, zazwyczaj nieco nad poziomem kuwety. Służą chomikowi do samodzielnego wychodzenia i powrotu do jego domku. Z kolei drugie znajdują się najczęściej w suficie klatki i są dedykowane dla właściciela, który dzięki nim może wygodniej posługiwać się całą klatką.

Niezależnie od tego, gdzie są umieszczone, drzwiczki w klatce powinny być dobrze zamykane, a w niektórych przypadkach warto nawet zadbać o ich dodatkowe zabezpieczenie i .zamknięcie. Wówczas nawet najsprytniejsze zwierzątko nie zdoła się wymknąć.

Dwupoziomowa

Chomiki to aktywne zwierzątka, które lubią zmieniać miejsce pobytu. Nic więc dziwnego, że aby zapewnić im maksymalną wygodę i możliwość spędzania czasu tak, jak lubią, warto zainwestować w klatkę z piętrem. Dzięki temu chomik będzie mógł swobodnie wybierać, w którym miejscu chce przebywać.

Dwupoziomowa klatka to także więcej możliwości jej ciekawego urządzenia. W ten sposób możliwe stanie się umieszczenie w niej większej liczby niezbędnych dla zwierzątka przedmiotów i akcesoriów.

Wyposażenie klatki

Pora przejść do ostatniej kwestii, czyli wyposażenia, które powinno znaleźć się w klatce dla chomika. Warto zwrócić uwagę na to, że mały przyjaciel musi mieć możliwość zaspokojenia wszystkich swoich potrzeb, od jedzenia i picia, aż po zabawę. Dlatego też w klatce powinny znaleźć się miseczki i poidełko, ale również zabawki. Jednymi z najbardziej popularnych są kołowrotki i tunele, które zachęcają zwierzątko do aktywności fizycznej.

Koniecznym akcesorium jest także domek dla chomika, który pozwoli mu schować się przed ludźmi zawsze, gdy zwierzątko będzie tego potrzebować. Mogą w ten sposób odpocząć po zabawie, uspokoić się w chwili zdenerwowania albo strachu. Z całą pewnością chomiki będą chciały też tam przespać wiele godzin, potrzebnych im na regenerację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here