Jak zrobić świece

W jaki sposób można samodzielnie wykonać świeczkę? Wykorzystać wosk, który został niedopalony w innych świecach zapachowych? Wystarczy jedynie kawałek sznurka, jakiś pojemnik szklany lub plastikowy, wcześniej wspomniany wosk i 12 godzin, które są potrzebne na jego zastygnięcie.

Co jest potrzebne do  zrobienia świeczki?

Świece zapachowy mogą występować w różnej kolorystyce, w różnych kształtach i wielkościach, oraz zapachach. Taką świeczkę można wykonać samodzielnie. W celu własnoręcznego zrobienia świecy potrzebny będzie:

– foremka

– naczynie do podgrzewania

– suszarka do włosów

– sznurek

– szpatułka

– parafina lub wosk

– barwnik

– aromat (np. olejek zapachowy)

Zamiast kupować gotową parafinę, zawsze można skorzystać z resztek niedopalonych świec, jest to doskonały pomysł na recycling przedmiotów, których już nie używamy. Jeśli jednak zależy nam na tym, by świeczka zawierała dodatki, w postaci ozdób, które uatrakcyjnią jej wygląd, spokojnie możesz ich użyć, mogą to być np. muszelki, ziarna kawy, kawałki skórki cytrusów, suszone kwiaty itd.

własna świeca

https://pixabay.com/pl

Przydać się mogą również olejki zapachowe, które dostępne są w każdym większym sklepie i kosztują dosłownie kilka złotych.

Jak zrobić świeczkę – Instrukcja krok po kroku

1. Rozgrzej wosk

Wosk z innych świeczek lub nowy przełóż do garnka i podgrzewaj w tzw. kąpieli wodnej. W jaki sposób można to zrobić? Proces jest niemal identyczny, jak ten, który wykorzystuje się do topienia czekolady, którą chcemy następnie użyć na polewę.

Należy garnek wypełnić do połowy wodą, a na nim ustawić dopasowane pod względem wielkości naczynie, może to być np. miska, do której należy przełożyć wosk. Para, która będzie unosiła się w wyniku gotowania wody, będzie ogrzewać miskę, by finalnie doprowadzić do całkowitego roztopienia wosku. Można do tego użyć zakupioną w sklepie parafinę, albo pozostałości po niedopalonych świecach.

2. Foremka na świeczkę

Jako foremka na świeczkę doskonale sprawdzają się różnego rodzaju plastikowe kieliszki lub kubki. Warto jednak pamiętać o tym, że w momencie, gdy świeczka zastygnie, plastikową foremkę należy przeciąć, a więc musi to być pojemnik, który w bardzo łatwy sposób można zniszczyć, np. przy pomocy nożyczek lub nożyka. Naturalnie świece można zrobić również w szklance.

Świece

https://pixabay.com/pl

Na dnie wcześniej przygotowanej foremki można umieścić elementy, które będą służyły za dekorację, np. kamyczki, laski cynamonu i inne.

3. Olejek zapachowy do świec

Do rozgrzanego wosku, należy dodać kilka kropel olejku aromatycznego i barwnika. Aby przygotowywana świeczka była bardziej naturalna, można postawić na naturalny zapach, który z pewnością świetnie się sprawdzi. Można do tego użyć np. cynamon, albo aromat, który najczęściej dodawany jest do ciasta.

Wystarczy bardzo delikatnie wymieszać, aby barwnik i olej mógł rozejść się po całym wosku umieszczonym w misce. Jeżeli nie chcemy, by nasza świeczka posiadała kolor i zapach, można pominąć ten etap.

4. Knot i masa woskowa

Na środku foremki, którą przygotowaliśmy na świecę, należy umieścić knot. Można do tego użyć gotowego, lub wykorzystać taki, który pozostał z używanych świeczek.

wosk

https://pixabay.com/pl

Ostrożnie podtrzymując knot (można to robić za pomocą pensety), należy wlewać powoli masę woskową, która ma płynną konsystencję. Za pomocą szpatułki, można ją wyrównać w taki sposób, aby równo była rozłożona na całej powierzchni foremki.

5. Studzenie i wyjmowanie świeczki

Po ukończeniu wcześniejszych etapów, odstaw świeczkę w bezpieczne miejsce, aby mogła zastygnąć. W zależności od tego, jaką temperaturę osiągnął rozgrzany wosk i jaka temperatura panuje aktualnie w miejscu, w którym został odstawiony, wosk może zastygać nawet do 12 godzin. Aby przyspieszyć ten proces, można skorzystać z suszarki do włosów i spróbować delikatnie podsuszyć wosk.

Gdy zrobiona świeczka będzie już w całości zastygnięta, można pozbyć się foremki. Plastikowy kubeczek lub puszkę należy przeciąć i wyrzucić.

Skoro już udało Ci się zrobić świeczkę zapachową, teraz tylko wybierz odpowiednie dla niej miejsce lub podaruj ją komuś w prezencie pod choinkę.

 

 

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułŚwieczki na tort
Następny artykułKolęda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here