Co zrobić ze słomą po żniwach

Słoma to suche łodygi i inne pozostałości po oddzieleniu ziaren. W ramach upraw i zachowania odpowiedniej jakości ziemi wykazuje ogromne znaczenie. Co więcej, dobrej jakości i właściwie przechowywana słoma może stanowić rodzaj wyściółki dla zwierząt w gospodarstwie rolnym, jest także składnikiem ich paszy. Jak w odpowiedni sposób przechowywać słomę, aby mogła zachować swoje właściwości przez długi czas? Poznaj szczegółowe informacje już teraz.

Gdzie trzymać słomę?

Przede wszystkim znajdź idealnie suche miejsce. Słoma nie lubi wilgoci, pod jej wpływem będzie gnić. Nie należy zostawiać słomy na polu, a jeśli zachodzi czasowo taka konieczność, najlepiej zastosować flizy. To specjalne ochraniacze, worki na bele słomy, wykonane z mocnego i trwałego, a przede wszystkim wodoodpornego materiału. Dzięki nim słoma zostaje całkowicie zabezpieczona. 

Warto podkreślić, że fliz na słomę dobrej jakości będzie służył przez co najmniej kilka sezonów, do tego należy podkreślić jego niską cenę. Taka inwestycja w gospodarstwie rolnym jest wręcz niezbędna. Dodatkowa ochrona słomy tego rodzaju przydaje się nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz, jeśli w pomieszczeniu do przechowywania słomy panują nie do końca optymalne warunki. 

Najtańszym sposobem na przechowywanie słomy jest pozostawienie jej w belach albo na stertach na zewnątrz. Jak już wiesz, jest tak narażona na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Znacznie lepiej sprawdza się stodoła albo przynajmniej zadaszona wiata.

Słoma jako cenne źródło wartości odżywczych 

Czy wiesz, że słoma zawiera mnóstwo minerałów i cennych witamin? Chociaż wydaje się, że jest to odpad po żniwach, to jednak w gospodarstwach rolnych wykorzystuje się słomę na co najmniej kilka sposobów. 

Pozostawiona i dokładnie rozłożona na polu będzie wpływać na żyzność gleby, ponieważ jest jednym z podstawowych budulców próchnicy. Rolnicy, którzy chcą uzyskać jeszcze lepszą jakość upraw, mogą stosować dodatkowe mikroorganizmy (EM) do słomy, które mają doskonały wpływ na ziemię. Wszystko to przekłada się później na obfite zbiory. 

Słoma jest też nieocenionym, w pełni naturalnym składnikiem pasz dla zwierzyny, przede wszystkim dla koni. W gospodarstwie rolnym wykorzystuje się ją również jako wyściółkę dla zwierzyny, staje się składnikiem cennego obornika, który z kolei wykazuje doskonałe właściwości w ramach użyźniania gleby i odkwasza ją. 

Warto nadmienić, że nadmiar słomy zebranej po żniwach zawsze można odsprzedać z zyskiem. Chętnych na tego rodzaju składnik rolny nie brakuje.

Dobroczynne składniki słomy

Słoma jest bogata w mikroelementy, fosfor, potas, magnez czy wapń. Warto podkreślić, że składniki słomy zależą od jej pochodzenia. Za najbardziej cenioną uznaje się słomę zbóż, przede wszystkim po kukurydzy oraz rzepaku, mniej tę po roślinach strączkowych. 

Jeśli liczyć ilość słomy z każdego hektara pól uprawnych, to najwięcej otrzymuje się jej z żyta, najmniej z jęczmienia. Po każdych zbiorach na polu pozostaje średnio 5 tony słomy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here