Słoneczna rabata nigdy nie będzie idealna, jeśli nie znajdziemy na niej rudbekii. Jest to niezwykle urocza roślina, z rodziny bylinowatych, która charakteryzuje się kwiatami o dużym oczku i prostych płatkach. Rudbekie w pielęgnacji i uprawie, nie należą do bardzo wymagających roślin. Poniżej znajdziesz kilka istotnych informacji, które mogą się przydać w uprawie rudbekii.
Jak wygląda rudbekia
Rudbekia jest rośliną, która wywodzi się z Ameryki Północnej, jednak wraz z upływem lat przyjęła się również w niemal całej Europie. Rudbekia sprawdza się doskonale w przypadku celowych nasadzeń, jak i również jako naturalnie wyrastająca roślina. Pośród dostępnych na rynku odmian, zdecydowanie przeważają formy wieloletnie, które reprezentowane są przez:
– rudbekię błyszczącą
– rudbekię lśniącą
– rudbekię nagą.
Reprezentantką gatunków jednorocznych, z pewnością jest rudbekia owłosiona. Wszystkie z wcześniej wspomnianych odmian przepięknie się prezentują, stosowane są np. w aranżacjach z echinopsami, jesiennymi astrami, ozdobnymi trawami, a także pysznogłówkami. Biorąc pod uwagę bardzo długi okres kwitnienia rudbekii, mogą one wypełniać chwilową pustkę, jaka może nastawać w niektórych ogrodach, które posiadają roślinność z podziałem na okres kwitnienia wczesno letni i jesienny.
Rudbekia – wysokość
https://pixabay.com/pl/
Rudbekia błyszcząca może osiągać wysokość nawet 80-100 cm i przy tym kwitnąć od początku lipca, aż do końca września. Wokół ciemnobrązowego, wypukłego oczka, zebrane są żółte płatki kwiatów. Jedną z bardziej godnych polecenia, jest odmiana Goldsturm. Jest to gatunek rudbekii, który wydaje szerokie liski pokryte bardzo drobnymi włoskami. W przypadku rudbekii nagiej, jej oczko jest zielone, natomiast płatki palczaste, przez co kwiatki sprawiają wrażenie dużo lżejszych.
W sklepach i różnego rodzaju centrach ogrodniczych można najczęściej spotkać odmiany pełne takie, jak Goldquelle, Goldkugel i Goldball. Wszystkie z nich kwitną w typowym okresie dla rudbekii, czyli od lipca, do września. Z kolei jednoroczne odmiany reprezentowane są przez odmianę Indian Summer, osiąga ona wysokość od 50, do 90 cm, a jej okres kwitnienia jest nieco inny, niż wcześniej wspomnianych odmian, ponieważ rozpoczyna się na początku sierpnia i kończy wraz z upływem października.
Gdzie posadzić rudbekie?
Rudbekia najczęściej preferuje stanowiska w pełnym słońcu w żyznym i umiarkowanie wilgotnym podłożu. Przyjmie się również na stanowiskach w półcieniu, jednak trzeba liczyć się z tym, że jej kwitnienie nie będzie aż tak obfite.
Rudbekia – pielęgnacja
https://pixabay.com/pl/
Rudbekia powinna być regularnie zasilana kompostem, już od samego sadzenia, aż po okres wiosenny. W czasie upałów należy obficie nawadniać nasze uprawy. W celu przedłużenia kwitnienia zaleca się regularne usuwanie przekwitłych kwiatów. Rudbekia daje się łatwo rozmnażać, poprzez podział.
Rudbekia – uprawa i odmiany
Rudbekia jest jedną z bardziej znanych i cenionych roślin, która każdego roku może cieszyć nas swoim niepowtarzalnym wzrostem i niespotykanym kolorem kwiatów. Rudbekie to piękne i duże rośliny, dlatego nie sposób nie zauważyć ich w ogrodzie. Doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku roślin rabatowych, jak i również, jako elementy w bukiecie, ich zastosowanie jest naprawdę bardzo szerokie. Zanim jednak zabierzemy się za uprawę rudbekii, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami w związku z jej pielęgnacją, a także poznać kilka odmian rudbekii, a musicie uwierzyć nam na słowo, że jest ich naprawdę dużo.
Charakterystyka rudbekii
Rudbekia, jest rośliną, która posiada ok.30-40 gatunków, które można spotkać na terenie Ameryki Północnej, jednak w naszych ogrodach można zaobserwować jedynie kilka z nich, które posiadają różną żywotność.
https://pixabay.com/pl/
Rudbekia, nazywana jest również jeżówką. Jest to rodzaj rośliny zimotrwałej, jednorocznej lub dwuletniej, występuje również w postaci zielonej byliny. Charakteryzują się niezwykle żywymi kolorami kwiatów. Kwiaty przybierają postać charakterystycznych koszyczków, z żywo wybarwionymi języczkowymi płatkami.