dobry pokarm dla rybek

Jeśli posiadasz zwierzęta, z pewnością doskonale wiesz, że odżywianie naszych pupili jest niezwykle ważne i bezpośrednio wpływa na ich stan zdrowia, możliwość rozwoju młodych organizmów, a także codzienną aktywność. Te same prawidła dotyczą także rybek, dlatego decydując się na ich posiadanie, musisz także zaopatrzyć się w dobrze dopasowany do ich potrzeb pokarm. Jakie powinien mieć w takim razie cechy?

Zbilansowane składniki

Podobnie jak wszystkie organizmy żywe, rybki potrzebują do prawidłowego rozwoju wielu mikro- i makroskładników. Wśród tych pierwszych znajdują się minerały i witaminy, wśród drugich z kolei królują białka, a dodatkami do nich są niewielkie ilości węglowodanów i tłuszczy.

Zbilansowany pokarm dla rybek powinien uwzględniać wszystkie te prawidłowości. Tylko wówczas dostarczy im takich ilości składników odżywczych, które faktycznie zadziałają na nie pozytywnie. Wszystkie niedobory lub nadmiar jednego ze związków może skończyć się z kolei chorobami, a nawet śmiercią naszych wspaniałych okazów, dlatego nigdy nie należy dawać im niesprawdzonych pokarmów.

Odpowiadający na indywidualne potrzeby gatunkowe

Różne gatunki ryb żyją na różnych wysokościach zbiornika, co przekłada się na to, że mają dostęp do innych rodzajów pożywienia. Niektóre preferują plankton (roślinny i zwierzęcy), inne z kolei gustują najbardziej w roślinach lub w larwach owadów. Każdy z tych rodzajów posiłków dostarcza nieco innych składników odżywczych, a dodatkowo cechuje się zindywidualizowanymi walorami smakowymi i zapachowymi.

Dlatego też kupując rybki, powinniśmy zainteresować się kwestią ich pożywienia, aby dopasować je do indywidualnych wymagań. Doskonałym przykładem są w tym przypadku bojowniki, które wykazują się szczególną czułością na podawane im pożywienie. W naturze zamieszkują wody płytkie i gorące, w których mogą znaleźć najwięcej larw owadów, a brakuje planktonu.

Z tych powodów w akwarium najbardziej sprawdza się dla nich pożywienie liofilizowane, które pod wpływem wody nabiera pierwotnego kształtu i wyglądu larw. Dodatkowo wydziela atraktanty, czyli substancje przyciągające uwagę rybek. W efekcie pozwala im na cieszenie się jak najbardziej naturalnym i odpowiednim dla nich pożywieniem nawet w domowym zbiorniku.

Forma najlepsza dla danego gatunku

Warto zwrócić także uwagę na to, w jakiej formie zostało przygotowane jedzenie dla naszych małych pupili. Każdy gatunek zamieszkuje inną wysokość w akwarium, dlatego pokarm powinien utrzymywać się właśnie na tej wysokości odpowiednio długo, umożliwiając rybkom jego zjedzenie.

Przykładowo, pokarm dla rybek w granulkach będzie idealny dla pyszczaków, dyskowców czy złotych rybek. Idealnie sprawdza się dla wszystkich gatunków żyjących w środkowej lub dolnej części akwarium. Dodatkowo rozpuszcza się wolniej niż płatki, dzięki czemu jego większa część zostaje zjedzona i nie powoduje tak dużego zamulenia wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here