Rower wyczynowy dla wielu osób jest źródłem nie tylko intensywnych przeżyć, ale również adrenaliny, której ciężko jest doświadczyć w codziennej drodze do szkoły, czy też do pracy. Ponadto rower BMX może dostarczyć znacznie więcej pozytywnych emocji nie tylko w czasie zjazdów specjalnymi trasami downhilowymi, które znajdują się w górach, ale również w czasie używania go na co dzień. Przy pomocy takiego rodzaju roweru można np. spożytkować nadmiar energii, wykonując skoki w pobliskim lesie. Jeżeli czujesz, że Twój zwykły rower zaczyna Cię nudzić i chcesz spróbować czegoś innego, koniecznie sprawdź, co może zaoferować korzystanie z roweru wyczynowego.

Rower zjazdowy – downhill

Jeśli wiemy już, że nieco ostrzejsza jazda na rowerze, jest właśnie tym, co chcielibyśmy spróbować, ale nie do końca wiemy jak się do tego zabrać, należy zapoznać się z kilkoma wskazówkami.

Na początku warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Jaki rower wyczynowy będzie najlepszy na początek? Taki rower musi posiadać odpowiednie cechy charakterystyczne:

– najlepsza trakcja i bezpieczeństwo, bez względu na warunki

– wysoka wytrzymałość na uszkodzenia związane ze specyfiką i eksploatacją charakterystyczna dla tego rodzaju sportu

– pełna amortyzacja – Skoki zawieszenia zarówno te z przodu, jak i również te z tyłu wynoszą w chwili obecnej ok.20 cm. Plusem tego może być umożliwienie lądowania ze znacznie większej wysokości, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie znacznie dłuższych lotów. Niestety właściwa wytrzymałość sprzętu może przekładać się na większy ciężar roweru, w porównaniu do innych modeli rowerów, które przeznaczone są do pozostałych rodzajów kolarstwa górskiego.

Rower wyczynowy – cena

Czy już na początku naszej przygody ze zjazdówkami, zobowiązani jesteśmy do zakupu profesjonalnych rowerów za kwotę co najmniej 20.000 złotych? Na szczęście nie, podstawowe modele, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane w tym sporcie, a w szczególności używane przez osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z taką formą kolarstwa, spokojnie mogą zaopatrzyć się w sprzęt, który będzie kosztował mniej niż połowa, wcześniej wspomnianej kwoty. Często tańsze modele, za wyjątkiem większej wagi i mniejszej ilości regulacji zawieszenia, są w stanie zaoferować bardzo podobne możliwości w bike parkach lub różnego rodzaju trasach zjazdowych – w porównaniu z najlepiej wyposażonymi wersjami dostępnymi na rynku.

Rower wyczynowy

https://pixabay.com/pl/photos/%C5%9Bnieg-fatbikes-rowery-g%C3%B3rskie-3066167/

Naturalnie zawodowiec będzie zauważał różnice i mało tego mogą one się okazać dla niego bardzo istotne, ponieważ diabeł tkwi w szczegółach. Jednak dla osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę w zjazdach, taki sprzęt z pewnością okaże się wystarczający. Gdy już postawimy swoje pierwsze kroki i dowiemy się nie tylko jak jeździć, ale również jakiego pokrętła użyć na amortyzatorze, aby przeżyć niesamowite chwile, dopiero wtedy należy pomyśleć o dalszym rozwoju i dodatkach do własnego roweru wyczynowego lub zakupie nowego lepszego modelu.

Innym plusem modeli rowerów wyczynowych, które znajdują się w sekcji podstawowej, związany jest z oszczędnością, ponieważ szczególnie na początku przygody z tego rodzaju sportem mogą przytrafić się upadki lub inne sytuacje, które spowodują uszkodzenia, a co za tym idzie wymiana części w tańszym rowerze, będzie proporcjonalnie niższa, niż w przypadku jednego z droższych modeli.

Rower wyczynowy BMX

Stanowczo tańsze, ale nadal dostarczające mnóstwo adrenaliny, są rowery typu BMX. Można na nich równie wysoko skakać, jak w przypadku rowerów z 20 cm skokiem, a przy okazji znacznie zaoszczędzić, ponieważ cena rynkowa rowerów BMX, zazwyczaj porównywana jest do ceny przedniego amortyzatora, wykorzystywanego w Rowerach wyczynowych typu DH.

Rower BMX

https://pixabay.com/pl/photos/bmx-sztuczka-rower-cyklu-jazda-4146193/

Niestety rowery BMX, tak jak mnóstwo innych rzeczy posiada swoje plusy i minusy. Do minusów należą trudności związane z lądowaniem po wykonaniu 5-metrowych ewolucji. Warto znać również jego parametry techniczne i wiedzieć, że ten rodzaj roweru posiada ramę wykonaną ze stali chromowo-molibdenowej, a nie jak w przypadku rowerów wyczynowych, których rama złożona jest z ciężkiej stali węglowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here