Zakup płytek podłogowych – 5 najczęściej popełnianych błędów

0
689

Praktycznie w każdym domu chociaż w jednym pomieszczeniu podłoga jest wyłożona płytkami. Zazwyczaj jest to łazienka, choć często kafelki można spotkać również w kuchniach, przedpokojach, a niekiedy też i np. w salonie. Jest to inwestycja na lata, dlatego warto dobrze przemyśleć wybór towaru. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupu płytek podłogowych.

Pominięcie elementów wykończeniowych

Podczas przeglądania ofert sklepów stacjonarnych bądź internetowych należy upewnić się, że znalezienie elementów wykończeniowych pasujących do wybranych płytek nie będzie problemem. Bardzo elegancko prezentują się pomieszczenia, w których są obecne również płytki przypodłogowe. Takie produkty można porównać do listew zakładanych przy drewnianych panelach. Cokoły niekoniecznie muszą być wykonane z identycznych kafelek czy też nawet ceramiki. Warto jednak zadbać o to, żeby tworzyły harmonijną całość z płytkami pod względem kolorystyki i stylu.

Nieodpowiednie parametry płytek

Szczegóły techniczne płytek powinny być dostosowane do konkretnego pomieszczenia. W przypadku łazienki ważna jest m.in. odporność na działanie wody. Z tego powodu płytki powinny mieć nasiąkliwość na średnim poziomie, wynoszącym ok. 3-5%. Warto też postawić na kafelki antypoślizgowe, czyli takie o oznaczeniu minimum R9. W kuchni, która jest często używanym pomieszczeniem, istotna może być natomiast klasa ścieralności. Im ten parametr jest wyższy, tym dłużej płytki zachowują dobry wygląd, ponieważ są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne spowodowane np. przez piasek z butów.

Kierowanie się wyłącznie ceną

Choć nie warto oczywiście przepłacać bez powodu, to podczas zakupów nie należy brać pod uwagę jedynie ceny. Bardzo tanie płytki często niestety oznaczają równie niską jakość. To z kolei może oznaczać, że podłoga szybko straci dobry wygląd. Co więcej, niezbyt solidne kafelki po pewnym czasie mogą zacząć np. pękać. Ostatecznie może zatem okazać się, że dość szybko trzeba będzie przeprowadzić kolejny kosztowny remont.

Błędy w obliczeniach ubytków

Podczas układania płytek niemal zawsze powstają odpady, które wynikają z konieczności docięcia i dopasowania kafelek do specyfiki pomieszczenia. Z tego powodu przed zakupami w sklepie online Domus należy obliczyć nie tylko powierzchnię podłogi, ale także potrzebny zapas. Inaczej można znaleźć się w sytuacji, w której w trakcie remontu zabraknie płytek, a wybrany towar np. nie będzie już dostępny czy też trzeba będzie na niego nieco poczekać.

Brak wizji aranżacji pomieszczenia

Podłoga jest zazwyczaj jednym z pierwszych etapów remontu. Jest ważnym elementem pomieszczenia i często decyduje nawet o jego charakterze. Z tego powodu wybór płytek nie powinien być przypadkowy. Warto przed rozpoczęciem prac remontowych zastanowić się nad stylem aranżacji. Jeśli natomiast nie planuje się zakupu nowych mebli, to warto upewnić się, że po ponownym wstawieniu ich do pomieszczenia będą nadal pasować do podłogi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here