statua wolności

Statua Wolności, a tak właściwie Wolność Opromieniająca Świat, jest posągiem, znajdującym się na wyspie Liberty Island, w pobliżu ujścia rzeki Hudson do Oceanu Atlantyckiego. Formalnie przypisana jest do regionu metropolitalnego Nowego Jorku, pełni funkcję nieoficjalnego symbolu wolności nie tylko Nowego Jorku, ale również całych Stanów Zjednoczonych. Wyspa Liberty w połączeniu z wyspą Ellis stanowi swego rodzaju kompleks, który jest własnością federalną. Całym kompleksem zarządza National Park Service.

Pod względem administracyjnym Statua Wolności należy do stanu Nowy Jork. Ten neoklasycystyczny i monumentalny obiekt został wzniesiony w latach 1884 -1886, zgodnie z projektem Gustave’a Eiffela, Federica Auguste’a Bartholdiego, oraz Richarda Morrisa Hunta.

Statua Wolności jest darem, który naród amerykański, dostał od narodu francuskiego, w ramach upamiętnienia przymierza narodów w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. W 1924 r. Statuę Wolności uznano za narodowy pomnik Stanów Zjednoczonych, natomiast w 1984 r. wpisano ją na listę światowego dziedzictwa UNESCO, występuje ona również w rejestrze National Register of Historic Places.

Historia Statuy Wolności

Statua USA

https://pixabay.com/pl

Statua Wolności jest pomnikiem, którego styl utrzymany jest w neoklasycyzmie realistycznym. To dzieło należy do francuskiego rzeźbiarza Frédérica Auguste’a Bartholdiego. Postument przedstawia kobiecą postać, która trzyma w prawej dłoni pochodnię, zaś w lewej tablicę, na której zapisana została data uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone. Dokładnie widnieje tam napis JULY IV MDCCLXXVI.

Na koncepcję stworzenia Statuy Wolności wpływ miał – obraz Eugène Delacroix „Wolność wiodąca lud na barykady”, zaś sama twarz była czystą inspiracją twarzy matki Bartholdiego, natomiast ciało było z kolei odwzorowaniem ciała jego kochanki.

Pomnik stanowi dar dla Stanów Zjednoczonych, od rządu francuskiego, z okazji 100-lecia uchwalenia Deklaracji niepodległości. Został on wzniesiony we Francji i w 1884 r., a następnie przekazany ambasadzie amerykańskiej, mieszczącej się w Paryżu. Statuę Wolności rozebrano na mniejsze części i za pomocą statku wysłano ją do Nowego Jorku. Jej uroczyste odsłonięcie odbyło się w 1886 roku, dokładnie 28 października. Zostało ono dokonane przez prezydenta Grovera Clevelanda.

Statua Stany Zjednoczone

https://pixabay.com/pl

Statua Wolności jest narodowym pomnikiem USA, który zarządzany jest przez National Park Service. Podstawa pomnika umieszczona została na teraz już XIX-wiecznym forcie Wood, który występuje w formie narysu gwiaździstego. Znajduje się na terenie, który został objęty jurysdykcją stanu Nowy Jork. Na postumencie została również umieszczona płyta, na której znajduje się fragment sonetu Emmy Lazarus „Nowy kolos”

Dane techniczne Statuy Wolności

– Konstrukcja wykonana jest z miedzi i stali, wewnątrz znajdują się dwa ciągi spiralnych schodów, które prowadzą do punktu widokowego. Trzeci ciąg schodów do pochodni nie jest udostępniony dla zwiedzających. Autorem podstawy i konstrukcji stalowych był Gustave Eiffel.

– Piedestał posiada wysokość 47 m

– Szerokość w talii wynosi 11 m

– Ma wagę 229 ton

– Wysokość postumentu 46,5 m

– Wysokość z cokołem 93 m

Dla wielu emigrantów, którzy przez lata przybywali do Nowego Jorku, posąg stał się symbolem bogactwa i wolności. Z tego powodu, że Statua Wolności skonstruowana jest z miedzi, w wyniku korozji atmosferycznej jej powłoka zaczęła okrywać się patyną, przez co w krótkim czasie uzyskała kolor grynszpanowy.

Zwiedzanie Statuy Wolności

W wyniku zamachów, które miały swoje miejsce 11 września 2001, zdecydowano się zamknąć wstęp na taras widokowy, znajdujący się w koronie statuy, dla turystów. Przywrócenie możliwości wejścia dla zwiedzających miało miejsce 23 maja 2009 roku, uruchomiono wcześniej wspomniany taras, oraz dwa kolejne, do których bezpośrednio prowadzą ciągi schodów. Niestety wstęp na najwyższą część, jaką jest ramię i znicz od 1916 r., był niedostępny dla zwiedzających. Natomiast w październiku 2012 r., po drobnych pracach remontowych, został on ponownie przywrócony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here