zdjęcia

Nie raz i nie dwa zdarzyło się, że oglądając nasze zdjęcia, np. z uroczystości rodzinnych, doszliśmy do wniosku, że przydałby się nam edytor zdjęć. Owszem istnieją profesjonalne programy, dzięki którym jesteśmy w stanie zupełnie odmienić zdjęcie, ale czy do prywatnego użytku, potrzebujemy aplikacje za kilka tysięcy?

Internet jest pełny różnego rodzaju programów, pozwalających na darmową edycję zdjęć. W zupełności wystarczą one do obróbki zdjęć prywatnych, a nawet w wielu przypadkach zastępują Photoshopa. Poniżej przygotowaliśmy kilka propozycji, godnych Twojej uwagi!

Pomimo że Photoshop stał się jednym ze wzorcowych programów, służących głównie do obróbki zdjęć, tak naprawdę zwykli amatorzy wcale go nie potrzebują. Jest to stosunkowo drogi i profesjonalny edytor zdjęć, który posiada ogromne możliwości, przez co większość funkcji nie jest używana w przypadku chęci zwykłego kadrowania lub dopasowania światła, czy też ostrości.

edytor zdjęć

https://pixabay.com/pl

Darmowy edytor zdjęć

Aby korzystać z edytora zdjęć, nie trzeba nawet sięgać po dosłowne zamienniki Photoshop, ponieważ one zazwyczaj również są płatne, tylko trochę mniej. W przypadku większości potrzeb zupełnie wystarczające mogą okazać się bezpłatne aplikacje.

Dobry darmowy edytor  zdjęć

– GIMP

– Photopea

– Polarr Photo Editor

GIMP

GIMP jest jednym z niewielu programów, które przewijają się w większości Top listach darmowych programów do edycji zdjęć i chyba nie jest to dla nikogo zaskoczeniem. Jest to wielofunkcyjny program, który umożliwia korzystanie z warstw, masek i przezroczystości. Za jego pomocą można wykonać nie tylko standardową obróbkę zdjęć, ale również bardziej zaawansowane fotomontaże lub retusze. Bardzo płynna praca programu, umożliwiło wprowadzenie GEGL, w ubiegłym roku.

kadrowanie

https://pixabay.com/pl

Program ten przedstawiony jest w eleganckim i wyglądającym na profesjonalny – interfejsie. To jak wyglądają poszczególne elementy okna programu, a także jego jasność, można dowolnie dostosowywać do własnych potrzeb. Najnowsza edycja programu GIMP zawiera ikony narzędzi, które są dostępne w przyborniku i domyślnie pogrupowane zgodnie z ich przeznaczeniem.

Ponadto w ostatnim czasie pojawiło się dodatkowo nowe narzędzie służące do przekształcania, które umożliwia dokonywanie zmian perspektyw warstw i przesuwanie ich w przestrzeni 3D. Do innych ciekawych narzędzi dostępnych w tym programie zaliczyć można również – uniwersalne przekształcenie, odkształcenie, jak i również pędzel z programu MyPaint. GIPMP posiada też bardzo praktyczną funkcję malowania symetrycznego.

Photopea

Photopea, spokojnie może być zaliczana do jednych z najlepszych darmowych edytorów zdjęć. Jest to program webowy, a jeśli chodzi o wygląd, jest on bardzo podobny do Photoshopa. Ponadto ma on szansę zostać jednym z najbardziej zaawansowanych internetowych programów służących edycji i tworzeniu obrazów.

obróbka zdjęć

https://pixabay.com/pl

Program Photopea doskonale współgra z większością popularnych formatów graficznych, służy do obsługi m.in. plików RAW i PSD, a także XCF. Umożliwia on wczytanie obrazów z warstwami, które posiadają oryginalne ustawienia mieszania, a nawet takimi, które używają maski warstw.

W programie znajdują się również warstwy dopasowania, które umożliwiają niedestruktywne edytowanie zdjęć, oraz stylów warstw. Producent w ostatnim czasie wprowadził także obsługę akcji, które mają na celu zwiększyć automatyzację prac. Ponadto z aplikacji można korzystać w różnych językach, dostępna jest również w języku polskim. Narzędzie dostępne jest też w formie aplikacji webowej.

Najnowsza edycja programu wzbogacona jest o dodatkowe narzędzie Puppet Warp, służące do zniekształcania obiektów, a także Object Selection Tool dzięki, któremu można zaznaczać całe obiekty na zdjęciach. Dodatkowo istnieje jeszcze możliwość umieszczania tekstów na ścieżce.

Polarr Photo Editor

Warto również wspomnieć dwa słowa o Polarr Photo Editor, który należy do grupy jednych z najbardziej interesujących webowych edytorów zdjęć. Jest zupełnie inny w porównaniu do klasycznych programów do edycji zdjęć, dlatego nie każdemu przypadnie on do gustu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here