biały śluz przed okresem

Śluz z pochwy, nazywany jest również przez niektórych śluzem szyjkowym, w zależności od etapu cyklu menstruacyjnego, w jakim znajduje się kobieta, jak i również stężenia progesteronu i estrogenu, może on przybierać różne barwy, a także inne konsystencje. Dodatkowo zmiany zachodzące w strukturze śluzu, mogą występować również z powodu zbyt dużego natężenia stresu, ciąży lub nieodpowiedniej diety. Ten rodzaj wydzieliny, pełni wiele funkcji, np. w czasie trwania dni płodnych, znacznie ułatwia zajście w ciążę, zaś tuż przed okresem może chronić szyjkę macicy, przed dodatkowymi uszkodzeniami. Przykładowo obserwowanie śluzu przed okresem, może stanowić jedną z naturalnych metod antykoncepcji.

Plamienie lub śluz przed okresem

Cykl miesięczny można podzielić na trzy fazy: przedowulacyjną, owulacyjną, oraz poowulacyjną. Jajeczkowanie odbywa się zazwyczaj w czasie ok.13-15 dni przed rozpoczęciem menstruacji, z kolei faza poowulacyjna ma miejsce zaraz po nim. W momencie, gdy kobieta przechodzi fazę folikularną, wzrasta u niej poziom estrogenu, a z kolei jej śluz przyjmuje nieco rzadszą i bardziej przejrzystą konsystencję, przez co sprzyja to przemieszczaniu się plemników do komórki jajowej.

Ilość wydobywającego się z pochwy śluzu, w kolejnych dniach znacznie wzrasta, tak, aby ich poziom był największy właśnie w czasie owulacji. Przyjmuje on wówczas formę bardzo rzadkiego, przejrzystego i ciągnącego się śluzu, który świadczy o największym prawdopodobieństwie zajścia w ciążę.

upławy przed okresem

https://pixabay.com/pl/

W kolejnych fazach trwania owulacji, czyli momentu, gdy z szyjki wydobywa się najwięcej śluzu, aż do menstruacji, może on ulegać zmianie. Wówczas dominującym hormonem w organizmie kobiety, powoli staje się progesteron. Wtedy następuje faza, tzw. niepłodności poowulacyjnej bezwzględnej. W tym momencie również pojawia się śluz, który pomimo przybierania różnych konsystencji, zazwyczaj staje się znacznie gęstszy i już mniej przejrzysty, co może potencjalnie utrudniać przemieszczanie się plemników, w kierunku komórki jajowej, a tym samym świadczy o trwaniu dni niepłodnych.

Śluz typu G, to w terminologii medycznej śluz, który pojawia się przed okresem, nazwa wywodzi się od substancji, która jest odpowiedzialna za jego produkcję – czyli gestagen. Śluz przed okresem jest oznaką, która świadczy o fazie niepłodnej, jest on wtedy gęsty, nieprzejrzysty, nierozciągliwy i zawiesisty, a swoją konsystencją może przypominać galaretkę. Ze względu na taką strukturę, może być również uznawany za upławy lub wstępne objawy infekcji, należy jednak uwzględnić to, że w przypadku choroby, mogą występować również inne objawy, takie jak swędzenie, zaczerwienienia, a także może pojawić się przykry zapach miejsc intymnych.

Jeżeli podejrzewamy infekcję, nie należy nigdy rozpoczynać samodzielnie leczenia, bez jakiejkolwiek konsultacji z lekarzem. Kolor wydzieliny, może mieć duży związek z dominującymi hormonami płciowymi. Jeżeli nasz organizm funkcjonuje prawidłowo, przed każdym okresem, powinien pojawiać się biały lub żółty, gęsty śluz, jednak w sytuacji, gdy jego barwa będzie lekko różowa lub brązowa, nie powinno to być powodem, do naszych obaw, ponieważ może to świadczyć jedynie o zbliżającej się miesiączce. Jedyne co to, gdy nasza wydzielina przybierze odcienie zielonego koloru, wówczas istnieje duże ryzyko pojawienia się infekcji lub – co gorsza – innych zmian chorobowych.

brązowy śluz przed okresem

https://pixabay.com/pl/

Tego typu objawy mogą oczywiście być powodem do obaw, z tego powodu często szukamy w Internecie natychmiastowej odpowiedzi na pojawiające się w naszych głowach pytania. Bardzo dużo kobiet podejmuje decyzje o chęci szybkiej konsultacji z ginekologiem, która może być możliwa nawet w weekendy i święta. W trakcie takiej video porady, co prawda lekarz nie będzie miał możliwości przeprowadzenia badania, ale będzie w stanie np. określić czy tego rodzaju objawy są groźne i wymagają natychmiastowego leczenia, oraz dalszej diagnostyki, a może w krótkim czasie samoistnie miną. Istotne zmiany barwy i struktury śluzu, mogą również być jednym z pierwszych objawów ciąży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here