olej palmowy

Olej palmowy jest olejem roślinnym, który produkowany jest z nasion miąższu olejowca gwinejskiego, nazywanego również palmą oleistą. Nierafinowany, naturalny olej palmowy ma bardzo gęstą, ale równocześnie ciekłą konsystencję, jego barwa przybiera żółto-brązowy odcień, jeśli przebywa w temperaturze pokojowej.

Utwardzony i rafinowany olej palmowy ma postać twardej masy występującej w kolorze jasno żółtym lub białym. Olej palmowy dostępny w takiej postaci, najczęściej używany jest w przemyśle spożywczym, jednak w ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się wątpliwości, czy jego stosowanie jest w pełni bezpieczne.

Olej palmowy – właściwości

Olej palmowy, który występuje w czystej nierafinowanej postaci, jest jednym z najbardziej wartościowych produktów spożywczych, bogatych w cenne witaminy i składniki mineralne. Pomimo tego ze względów ekonomicznych, w przemyśle spożywczym, najczęściej stosowany jest utwardzony i rafinowany olej palmowy, który nie dość, że jest znacznie tańszy, to w dodatku posiada bardzo długi termin spożycia. Niestety taka wersja oleju palmowego nie zawiera żadnych wartościowych składników odżywczych.

właściwości oleju palmowego

https://pixabay.com/pl

Najpopularniejsza wersja oleju palmowego, która występuje w postaci utwardzonej, ma wręcz szkodliwy wpływ na ludzki organizm. Przeprowadzone badania naukowe dowiodły, że jego spożywanie przyczynia się do wzrostu poziomu złego cholesterolu, czego konsekwencją może być np. miażdżyca.

Zastosowania oleju palmowego

Olej palmowy występuje głównie w przemyśle zajmującym się produkcją słodyczy. Jest tak często używany, ponieważ posiada niską cenę, jest trwały, a w dodatku bardzo dobrze komponuje się z kakao, dlatego występuje w większości składach czekolad, kremów orzechowych i czekoladowych, batonach, a także innych słodkościach. Jest również często dodawany nie tylko do przekąsek słodkich, takich jak ciasta, czy ciastka, ale również do słonych np. chipsów. Olej palmowy rafinowany, stosuje się także w produkcji lodów – im bardziej przetworzony i tańszy produkt, tym zwiększa się ryzyko, że w jego zawartości występuje olej palmowy.

Olej palmowy jest równie częstym składnikiem różnego rodzaju margaryn i maseł roślinnych. Nadaje im on stałej konsystencji i trwałości.  Jest to bardzo niebezpieczne, biorąc pod uwagę, że poza olejem palmowym i innymi składnikami, margaryny zawierają również tzw. trans izomery, które odpowiadają m.in. za podnoszenie poziomu stężenia cholesterolu LDL występującego we krwi, a to z kolei jest pierwszym krokiem w rozwoju miażdżycy.

zastosowanie oleju palmowego

https://pixabay.com/pl

Ponadto spożywanie tego rodzaju tłuszczów, jakim jest olej palmowy, prowadzi do rozwoju cukrzycy, chorób serca, a także do otyłości. Olej palmowy można znaleźć również w tanich, foliowanych chlebach i bułkach, które posiadają bardzo krótki termin przydatności. Rafinowany i utwardzony olej palmowy jest dość popularnym składnikiem tanich bułek do hamburgerów, a także pieczywa tostowego, jak i również gotowych ciast np. ciasta na francuskiego, ciasta na pizzę i innych tego typu produktów, do których spożycia wystarczy jedynie umieścić je na kilka minut w piekarniku.

Niestety bardzo często poza olejem palmowym, w tanich gotowych ciastach i chlebie, można natrafić jeszcze na chemiczne polepszacze mąk i spulchniacze, przez co regularne spożywanie takiej mieszanki nie wpływa korzystnie na zdrowie człowieka. Ogólna zasada, która brzmi: im dłuższy ma termin przydatności do spożycia i im tańszy produkt, tym większa jest szansa, że w jego składzie występuje olej palmowy. Niektórzy z producentów, stosujący w swoich produktach olej palmowy, twierdzą, że jest on zdrowy, a w dodatku zawiera bardzo niewielką ilość tłuszczy trans, przez co jest zdecydowanie mniej korzystny dla zdrowia, niż np. dostępny w Polsce – olej rzepakowy.

Każdy z tłuszczów, który występuje w konfiguracji trans, jest tak samo, a nawet bardziej szkodliwy, w porównaniu do kwasów tłuszczowych nasyconych. Niestety coraz więcej badań potwierdza, że rafinowany olej palmowy – jest szkodliwy dla zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here