Jaskra – jak z nią walczyć ?

0
791

Jak co roku w połowie października obchodzimy Światowy Dzień Wzroku. O ten podstawowy zmysł warto jednak dbać każdego dnia. Według Światowej Organizacji Zdrowia blisko 284 miliony ludzi na całym świecie żyje z wadami wzroku lub jest niewidoma. Niestety jedną z częstych chorób jest jaskra. Poniżej odpowiemy na pytanie co to jest jaskra i jak przebiega jej leczenie.

Jaskra to groźna grupa chorób oczu, prowadząca do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki, a co za tym idzie do pogorszenia lub utraty wzroku. Powolny i często bezobjawowy w pierwszym etapie postęp tej choroby utrudnia wczesną diagnostykę. Choć na jaskrę zapadają głownie osoby starsze (po 60 roku życia), to coraz częściej wykazuje się zapadalność u młodszych ludzi. Głównym czynnikiem determinującym rozwój tego schorzenia jest nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Do podstawowych czynników ryzyka w zachorowaniu należą: wiek pacjenta, choroby kardiologiczne (zwłaszcza nadciśnienie tętnicze), częste migreny i bóle głowy, zaburzenia krążenia i cukrzyca. Wśród objawów chorobowych wymienia się z kolei: zaburzenia widzenia, występowanie obwódki halo wokół źródeł światła, zaczerwienienie i ból oka, rozmytą tęczówkę, a także nudności i wymioty.

Odpowiedzmy teraz na pytanie jak przebiega leczenie jaskry. Wczesna diagnostyka opiera się na pomiarze ciśnienia w oku, przeprowadzanym za pomocą tonometru, ocenie tarczy nerwu wzrokowego, badaniu pola widzenia pacjenta oraz badaniu kąta rogówkowo – tęczówkowego, celem oceny jego szerokości i poszukiwania uszkodzeń (gonioskopia). Terapia może przebiegać dwubiegunowo. Z jednej strony stosuje się, przepisane przez okulistę, specjalne krople do oczu o działaniu przeciwjaskrowym (np. pilokarpina). Należy dodać, że są to zazwyczaj bardzo silne leki, obłożone ryzykiem objawów niepożądanych, dlatego ich dawkowanie i przyjmowanie powinno się odbywać pod ścisłym nadzorem prowadzącego lekarza. Drugim rodzajem leczenia jaskry, niezbędnym w przypadku cięższych stadiów tej choroby, jest leczenie inwazyjne (laseroterapia oraz leczenie chirurgiczne). Skuteczność wymienionych metod leczenia jest zależna niestety od rodzaju jaskry i jej zaawansowania. Jaskra pierwotnie zamkniętego kąta (najpowszechniej spotykana) może zostać wyleczona, natomiast jaskra otwartego kąta jest chorobą nieuleczalną, ale dzięki prawidłowej i szybkiej diagnostyce oraz wprowadzonemu leczeniu można zapobiec w tym wypadku nieodwracalnym zmianom chorobowym.

Więcej pożytecznych informacji na temat jaskry, jej diagnostyki i leczenia można znaleźć pod adresem internetowym wrosinski.pl. Pamiętajmy, że tylko regularne profilaktyczne badania okulistyczne i ewentualna korekcja wad wzroku, mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na tą podstępną chorobę. W Polsce bezpłatne badanie finansowane przez NFZ wykonywane jest u osób w wieku powyżej 35. roku życia, u których nie przeprowadzono badania w kierunku jaskry w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Dbajmy o nasze oczy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here