Mamo zadbaj o siebie! 7 złotych zasad w zdrowym stylu życia

Mamo zadbaj o zdrowie!

Żyjemy w czasach mody na zdrowy styl życia. W mediach na okrągło powtarzają nam jakie to ważne. I dobrze! Dzięki temu jest coraz większa świadomość wśród ludzi i chęć do zmian, a przecież zdrowa mama to szczęśliwa i silna mama, a takiej potrzebuje Twoje dziecko. Ja od kilku lat trzymam się tych 7 złotych zasad, a dzisiaj się nimi z Tobą podzielę 🙂

1. Pij dużo wody mineralnej

Dlaczego woda jest tak ważnym i niezbędnym składnikiem w diecie mamy i dziecka?
Stanowi strukturalną część wszystkich komórek i tkanek w naszym organizmie. Ciało noworodka w 75% składa się z wody. Jej zawartość zmniejsza się wraz z wiekiem. U dorosłego człowieka woda stanowi 60% masy ciała. Dostarcza cenne składniki mineralne takie jak potas, magnez i sód. Pomaga w usuwaniu toksyn i innych szkodliwych substancji. W dodatku pobudza metabolizm oraz wpływa pozytywnie na pracę wątroby i jelit. Dwa litry wody to minimum ile powinnyśmy pić, a kobieta w ciąży czy karmiąca nawet 0,5-0,7l więcej.

Pamiętaj, że wodę podajemy dziecku od 6 miesiąca życia dziecka, kiedy zaczynamy rozszerzać dietę. 

 2. Rusz się mamo!

Jest tak wiele możliwości, rób to co lubisz! Może siłownia? Albo treningi z ulubioną trenerką? Jazda na rolkach to świetna zabawa! A może wolisz biegać? Jeśli nie lubisz się męczyć, spaceruj 🙂 Naszym dziennym minimum powinno być 10 000 kroków. Weź dziecko i w drogę!

3. Czytaj skład

Poświęcisz trochę więcej czasu na zakupach, ale niestety to bardzo ważne. Ostrzegam, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłaś możesz nagle dostać zawału od nazw, których znaczenia nie znasz. Wybieraj produkty z jak najkrótszym składem. Wszystko, co ma skomplikowaną nazwę powinno Cię odstraszać. Wybieraj to co jesz świadomie.

4. Badaj się regularnie

Wiem jak czasem ciężko jest dojść do lekarza. Mając kilkoro dzieci jeszcze trudniej! Jednak leczenie się na własną rękę to nie najlepszy pomysł. W internecie często można spotkać stek bzdur pisanych przez ludzi na forach, którzy nie mają kompetencji, ale strasznie chcą być lekarzami online.

5. Pamiętaj o odpoczynku

Bycie mamą to nie lada gratka i choć niektórym się wydaje, że siedzenie w domu z dziećmi to pestka, my wiemy, że nie mają racji. Niech sobie gadają. Sprzątanie, gotowanie, zajmowanie się dziećmi bywa wyczerpujące. Warto jest się czasem zatrzymać i odpuścić. Najprościej w świecie odpocząć. Jeśli naczynia będą wyłazić ze zlewu o godzinę dłużej to gwarantuję Ci, że na pewno nikt na tym nie ucierpi. Nie bój się! Nie uciekną 🙂 Ty w tym czasie połóż się wygodnie i daj ponieść się tej błogiej chwili. Przeczytaj książkę, albo się zdrzemnij.

6. Odpowiednio zbilansowana dieta

Jedz mądrze!  Ogranicz cukier, wprowadź do swojego jadłospisu więcej warzyw i owoców. Zamiast smażyć mięso piecz, albo je duś. Nie przejadaj się, ale też nie chodź głodna. Trzeba w tym wszystkim znaleźć kompromis. Nie wprowadzaj drastycznych diet, których będziesz miała dość. To najlepszy sposób na efekt jojo. Jeśli nie wiesz jak jeść udaj się do mądrego dietetyka. Dlaczego podkreślam mądrego? Ponieważ teraz można zrobić kursy online, więc guzik się nauczą, ale papier mają. Dietetyk, dietetykowi nie równy. Tu chodzi o Twoje zdrowie, więc wybierz mądrze 🙂

 7. Zadbaj o swoje ciało

Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne wskazane! Rób sobie domowe SPA, jeśli nie masz możliwości pojechać w takie miejsce. Namów partnera na wzajemny masaż. Pomaluj się, uczesz, ładnie ubierz. Zadbana mama to również szczęśliwa, pewna siebie kobieta i zadowolony Pan mąż! 😉

Twoje dziecko Cię obserwuje, jeśli Ty będziesz trzymać się tych zasad, dla niego stanie się to codziennością i będzie się do nich również stosować. 

Jeśli jesteś ciekawa jak zadbać o włosy latem zapraszam Cię tu!

Pozdrawiam, Kasia. 

 

 

10 Comments on “Mamo zadbaj o siebie! 7 złotych zasad w zdrowym stylu życia”

Jeśli podobał ci się wpis będzie mi bardzo miło, jak podzielisz się swoją opinią.