Kiedy posłać dziecko do przedszkola? Czy jest na to odpowiedni wiek ?

Ile lat miały moje dzieci, kiedy posłałam je do przedszkola?

Najstarszy syn poszedł w wieku 4 lat

Od zawsze był dzieckiem, które trudno nawiązywało kontakt z rówieśnikami. Przeprowadzając się do Złotoryi nie miałam znajomych, a już tym bardziej takich, którzy mają dzieci. Byliśmy skazani na samotne spacery. Na placu zabaw Mikołaj niechętnie rozmawiał i bawił się z innymi dziećmi. Można rzec, że był z niego taki mały dzikusek. Jakoś strasznie nie zaniepokoiło mnie to w tamtym momencie, ale teraz wiem, że za bardzo na niego naciskałam. Nie potrafił się dzielić zabawkami w piaskownicy, choć sam bardzo chciał wziąć czyjąś rzecz.

Kiedy nadszedł pierwszy dzień pójścia do przedszkola mój syn zrobił awanturę. Musiałam go ubrać na siłę i sposobem wyprowadzić z domu. To była ciężka przeprawa, ponieważ on tak bardzo nie chciał. Zresztą do dziś nie lubi tego, czego nie zna. Nie potrafi poradzić sobie z sytuacją, w której nie wie, co się będzie działo. To taki paraliżujący strach, którego wcześniej nie rozumiałam.

W drzwiach widziałam ogromny smutek w jego oczach. To było nasze pierwsze poważne rozstanie. Ciężkie dla nas obojga. Strasznie chciałam, żeby w końcu poznał smak zabawy z innymi dziećmi. Liczyłam, że tam właśnie pozna swojego przyjaciela. Tak jak kiedyś ja. Jednak to nie było takie proste. Pamiętam, że też jakiś czas płakałam jak tato zostawiał mnie w przedszkolu. Pomyślałam, że mu to minie, skoro i mi minęło.

Prawda jest taka, że mój syn przez pierwszy miesiąc był obok grupy. Nie potrafił się wkupić. Mimo zachęt Pań, on wolał obserwować wszystko z boku. Biegał w okół dzieci, ale nie uczestniczył w zabawach. Owszem po pewnym czasie zdobył kolegów, ale to typ przewodnika w stadzie, więc chciał być tym, który o wszystkim decyduje, przez lata pojawiały się konflikty.

Szybko zrozumiałam, że jednym z powodów jego niechęci był fakt, że jego młodszy brat był ze mną w domu. To było dla niego cholernie niesprawiedliwe.

Drugi syn miał 2,5 roku

Kacper odprowadzając brata codziennie do przedszkola strasznie chciał w nim zostać. Mimo, że był 2 lata młodszy widziałam w jego oczach chęć do tego miejsca. Tak wyszło,że znalazło się też miejsce dla niego, więc od stycznia poszedł do przedszkola. Nie potrafił wiele mówić, zaledwie kilka słów. Był odpieluchowany, więc mógł iść do najmłodszej grupy. Dogadywał się z paniami na uśmiechy i wystarczyło mu tak oraz nie, które opanował do perfekcji 😀 Z czasem bycie w przedszkolu pomogło mu w mowie i zaczął składać zdania w wieku trzech lat.

Przez cały okres przedszkola czyli 3 lata, nie zapłakał ani razu. Zawsze wchodził uśmiechnięty od ucha do ucha i wychodził również.  Od razu zdobył wielu kolegów, choć byli też starsi od niego, a on nie wiele mówił. Nawet leżakowanie mu nie przeszkadzało. Dostosował się wręcz idealnie. Miałam nadzieję, że to zmotywuje starszego brata, ale nie… Mikołaj do końca zerówki miał problem z pójściem do przedszkola, a i w 1 klasie zdarzało mu się robić sceny.

Kiedy pójdzie najmłodszy?

To trudne pytanie. Myślałam, że kiedy skończy 3 lata. Jednak nie wiem jak to będzie ze względu na jego stan zdrowia. Jeszcze mam trochę czasu na podjęcie decyzji, więc nie spieszę się z tym 🙂

Kiedy posłać dziecko do przedszkola?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez mamy na grupach facebookowych. Jeśli chodzi o nas, mieliśmy o tyle dobrą sytuację, że ja nie musiałam iść do pracy. Mogłam sama zdecydować o tym, kiedy posłać dzieci do przedszkola. Nie zmusiło mnie do tego życie. Jednak dużo jest mam, którym urlop wychowawczy się kończy lub z powodu poprawy budżetu w domu muszą dzieci dać do żłobka lub przedszkola.

Z doświadczenia wiem, że nie ma idealnego wieku. To wszystko zależy od charakteru dziecka i relacji z rodzicami. Jeśli wcześniej rzadko zostawało samo nie wymagajmy od niego, że od 1 dnia będzie radośnie przekraczał próg przedszkola. Jedne dzieci będą chodziły chętnie inne mniej. Pamiętam jak pani pedagog na zebraniu mówiła nam, że każde dziecko może mieć problem z adaptacją, ale z czasem przywyknie. Jedynie 1 % dzieci nie zaadaptuje się w przedszkolu. Myślę, że mój syn w tym 1 % się mieści. Nie lubił przedszkola, tak samo nie pała radością, kiedy ma iść do szkoły, choć jest mądrym chłopcem i nie ma problemów z nauką.

A jak jest u Was? Czy wasze dzieci chętnie chodzą lub chodziły do przedszkola? Opiszcie swoje doświadczenia w komentarzach 🙂

3 Comments on “Kiedy posłać dziecko do przedszkola? Czy jest na to odpowiedni wiek ?”

  1. moje dziecko posłałam w wieku 2,5 roku do przedszkola, niestety przez cały rok tak chorował, że właściwie więcej nie był niż był, ale…zauważyła ogromny progress w jego zachowaniu od kiedy poszedł do najmłodszej grupy-oczywiście na plus:)

Jeśli podobał ci się wpis będzie mi bardzo miło, jak podzielisz się swoją opinią.