Czy stosowanie antybiotyków w czasie ciąży ma wpływ na dziecko ?

Stosowanie antybiotyków w ciąży

Niestety, ale stosowanie antybiotyków w ciąży, choć często ratuje życie kobiecie, wiąże się z chorobami metabolicznymi i układu odpornościowego u niemowląt oraz starszych dzieci. Jednakże infekcja może być dla płodu równie niebezpieczna i wtedy wybieramy mniejsze zło.

Sama jestem tego przykładem. W trzeciej ciąży zaczęło się od zwykłego przeziębienia. Leczenie domowymi sposobami nie przynosiło efektów. Trzeba było włączyć antybiotyk. Jeden, potem drugi,ponieważ jestem uczulona na penicylinę musieliśmy szukać innego rodzaju antybiotyków. Być może to właśnie infekcja lub leki przyczyniły się do zmian jakich doszło w mózgu mojego syna. Niestety nikt nie jest w stanie tego sprawdzić.

Przeprowadzone badania na dzieciach kobiet stosujacych antybiotyki

Badania wykazują, że u dzieci urodzonych przez matki leczone antybiotykami w drugim i trzecim trymestrze występowało w wieku siedmiu lat o 84% wyższe ryzyko otyłości niż dzieci, których mamy antybiotyków nie stosowały w ciąży ogóle.

W innym badaniu stwierdzono, że liczba dni stosowania antybiotyków przez kobietę ciężarną, odpowiada wyższemu ryzyku astmy lub innych uporczywych alergii u dziecka.

Antybiotyki zmieniające mikrobiom w jelitach w czasie ciąży, potrafią też w inny sposób wpływać na rozwijający się płód. Bakterie, albo substancje chemiczne przetwarzane przez nie, mogą krążyć u niektórych ciężarnych w krwiobiegu i przenikać do łożyska. Potwierdzić to mogą dopiero odpowiednie badania, ale takie chemiczne substancje niestety mogą źle wpłynąć na rozwój płodu.

To brać antybiotyki czy nie ?

Lepiej, aby kobieta ich nie brala, ale musimy pamiętać, że jeśli cierpisz na poważną infekcję w ciąży, może ona również bardzo zaszkodzić dziecku. Porozmawiaj z lekarzem i wybierzcie antybiotyk z najbezpieczniejszej grupy leków. Nie rezygnuj z nich całkiem jeśli inne sposoby zawiodły. Zapytaj lekarza o ewentualne skutki uboczne. Najważniejsze jest dobro wspólne.

10 Comments on “Czy stosowanie antybiotyków w czasie ciąży ma wpływ na dziecko ?”

  1. w ciąży staram się unikać chorób, a wręcz czułam się wybornie mimo tego, że termin porodu przypadł mi na marzec, a wiec czas największej zachorowalności:-p

  2. Ja ogólnie jestem przeciwna stosowania antybiotyków, nawet jeśli nie jest się w ciąży, chyba że choroba jest jakaś groźna. Kiedyś wyleczyłam się z zapalenia oskrzeli za pomocą dużej dawki witaminy C i innych domowych specyfików, oczywiście bez antybiotyku 🙂

Jeśli podobał ci się wpis będzie mi bardzo miło, jak podzielisz się swoją opinią.