12 najgorszych rzeczy, których nie należy mówić dziecku.

Nieprzemyślane słowa, których nie należy mówić dziecku.

Są takie dni, kiedy nasza cierpliwość wisi na włosku. Jesteśmy rozdrażnieni, chodzimy po domu jak tykająca bomba i zdarzy nam się, że ją tracimy. Używamy wtedy podniesionego tonu lub krzyczymy. To właśnie wtedy padają z naszych ust te nieprzemyślane słowa, które potrafią skrzywdzić bardziej niż nam się wydaje.

Dzieci to małe i wrażliwe istoty, które często nie radzą sobie z wymaganiami rodziców. Mają być posłuszne, dobrze się uczyć. Nie wolno im zdenerwować dorosłych, a przecież one czują tak samo, mają lepsze i gorsze dni. Niczym się od nas nie różnią.

12 najgorszych rzeczy, których nie należy mówić dziecku

„Zobaczysz, jak będziesz niegrzeczny to zabierze cię policjant!”

Te słowa mogą sprawić, że w chwili, kiedy twoje dziecko będzie potrzebowało pomocy, strach nie pozwoli mu zwrócić się o nią  do policji. Powinno być wręcz odwrotnie. My rodzice, aby pomóc dziecku radzić sobie w trudnych sytuacjach musimy tłumaczyć, że jeśli się zgubi policjant to jedna z osób, która jest w stanie mu pomóc.

„Nie płacz, nie bądź beksą. Płaczesz bez powodu!”

Nie możemy zabraniać dziecku wyrażać emocji. Uczymy je wtedy, że okazywanie ich jest złe. Potem, kiedy mają problemy, nie powiedzą nam, co je trapi. A przecież nie o to chodzi? Dla ciebie powód może być błahy, dla dziecka to coś wielkiego.

No i czego znowu się boisz? Będą się z ciebie śmiać!”

Strach to kolejna z naturalnych dla nas emocji. Dzieci w pewnym wieku mają lęki, w których my musimy je wspierać i tłumaczyć, a nie się z nich naśmiewać. Dziecko musi czuć się bezpieczne.

„Jesteś niegrzeczny!”

Przyczepianie etykiety, czyli przypisywanie roli. Jeśli mówimy mu, że jest niegrzeczne to zaczyna w to wierzyć i nie stara się być inne, ponieważ też tak o sobie myśli. My kreujemy obrazek naszego dziecka.

„Jeśli się w tej chwili nie uspokoisz to zobaczysz!”

A czy ty potrafisz uspokoić się wtedy kiedy ktoś ci każe?

„Jesteś starszy, powinieneś być mądrzejszy i ustąpić”

Owszem, starsze dziecko powinno być „mądrzejsze”, ale one nie musi zawsze ulegać tylko dlatego, że urodziło się wcześniej. Nie decydowało samo o tym, że ma być pierwsze. Czuje się wtedy mniej ważne.

„Zostaw ja to zrobię, przecież ty tego nie potrafisz!”

Dajesz do zrozumienia dziecku, że sobie nie poradzi i jest do niczego. Jeśli czegoś samo próbuje, pozwól mu. Tylko w ten sposób się nauczy. Nie rób wszystkiego za nie za każdym razem.

„Co ty znowu chcesz? Daj mi spokój”

Po tych słowach twoje dziecko czuje się niepotrzebne i niekochane. Potrzebuje czasu spędzonego z tobą, a jest wciąż odsyłane.

„Twój brat już to potrafi, a z ciebie taka ciamajda”

Porównywanie dzieci do siebie i ich obrażanie obniża ich poczucie wartości. Czuje się odrzucone przez rodzica i mniej kochane. Nie dziw się więc, że później jest złośliwe wobec rodzeństwa.

„Jak się tak będziesz zachowywał to oddam cię do domu dziecka”

To chyba najgorsze co może usłyszeć dziecko od swojego rodzica. Kompletna porażka, niestety wiem, że dzieci w niektórych domach to słyszą.

„Po kim ty jesteś taka wredna? Ja nigdy taka nie byłam”

Kolejne porównanie. Niestety, ale twoje dziecko nigdy nie będzie takie jak ty czy Jurek lub Zosia. Ono jest sobą i to jest super <3

„Wiecznie nic ci nie pasuje, następnym razem nigdzie nie pójdziemy”

Być może wydarzyło się coś, co wywołało u dziecka trudne emocje. Nieprzyjemna sytuacja czy złe samopoczucie. Prawdopodobnie nie chce lub nie potrafi powiedzieć, o co mu tak dokładnie chodzi. Twoja w tym głowa, aby subtelnie dowiedzieć się co się takiego stało.

Dzieci

Są mądrzejsze niż nam się wydaje. Obserwują dorosłych bardzo dokładnie. Jesteśmy ich autorytetem, więc starają się nas naśladować do pewnego momentu swojego życia. Jeśli my sami nie potrafimy trzymać nerwów na wodzy to i one w ten sam sposób wyładowują swój gniew. Prawdopodobnie tak samo będą wychowywać swoje dzieci.

Rodzice

To jasne, że chcemy dla swoich dzieci jak najlepiej. Bardzo je kochamy i staramy się wychować na mądrych ludzi. Musimy zdawać sobie sprawę, że słowa, które do nich kierujemy mają ogromne znaczenie. Kształtują rodzinne relacje i osobowość naszych dzieci. Czasami warto przemyśleć coś kilka razy lub ugryźć się w język i wrócić do rozmowy, kiedy trudne emocje opadną.

A ty? Czy użyłeś kiedykolwiek tych zwrotów do swojego dziecka?

Jeśli nie chcesz przegapić nowego wpisu,  śledź naszego facebooka 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

6 Comments on “12 najgorszych rzeczy, których nie należy mówić dziecku.”

  1. Trafne uwagi. Niektóre z tych rzeczy słyszałam od swoich rodziców, a nawet nauczycieli i wielokrotnie jako nauczyciel spotykam się z takimi zachowaniami u rodziców dzieci. Pod wpływem emocji mówi się różne rzeczy ale niestety małe dziecko rozumie po swojemu.

Jeśli podobał ci się wpis będzie mi bardzo miło, jak podzielisz się swoją opinią.