Rezonans magnetyczny u dzieci. Jak przygotować dziecko?

Jak przygotować małe dziecko do rezonansu?

 • Najważniejsze jest przekazanie całej dokumentacji wcześniejszych badań, jeśli dziecko miało MR, TK, USG
 • Dziecko przed badaniem około 2-3 tygodnie nie może mieć żadnej infekcji i nie powinno brać antybiotyku. Zwykły katar też wyklucza je z badania.
 • Około 1-2 tygodni przed badaniem musimy zrobić morfologię i kreatyninę (podczas pobytu w szpitalu, badania robią na miejscu). Jest to bardzo ważne, ponieważ zanim podadzą narkozę lekarz musi być pewien, co do stanu zdrowia dziecka.
 • Do badania dziecko koniecznie! musi być na czczo lub ostatni posiłek powinno zjeść do 6 godzin przed badaniem. Wodę czy inne klarowne płyny jak mleko matki podawane mogą być do 4 godzin przed.
 • Następnie anestezjolog przeprowadza wywiad z rodzicem. Między innymi pyta o metalowe przedmioty, alergię, duszności, wagę, punkty Apgar, o to czy jest wcześniakiem i czy dziecko było wentylowane po urodzeniu.
 • Kolejny krok to założenie wenflonu i podanie leku, który momentalnie maluch usypia. Badanie trwa około 30 minut.
 • W sali wybudzeń dziecko leży jakieś 10-20 minut. Po tym czasie, kiedy całkiem się wybudzi (jeśli robimy badania prywatnie) można je zabrać do domu. W przypadku pobytu w szpitalu dziecko wraca do swojej sali.

Przeciwwskazania do wykonania badania MR:

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonywania badania rezonansu magnetycznego jest:

 • rozrusznik serca,
 • pompa insulinowa,
 • wszczepiony aparat słuchowy,
 • neurostymulatory,
 • niektóre klipsy metalowe wewnątrzczaszkowe,
 • metaliczne ciała obce o nieznanym składzie.

Rezonans magnetyczny prywatnie czy na NFZ?

W szpitalu wygląda to trochę inaczej, ponieważ czeka się na swoją kolej i nie można tak po prostu wyjść po badaniu. Zdecydowałabym się na tę opcję, gdyby dziecko wymagało leczenia szpitalnego. To moim zdaniem zmienia postać rzeczy.

Jednak nam potrzebny był tylko rezonans magnetyczny. Dzięki temu, że pojechaliśmy prywatnie  ominęło nas kilkudniowe leżenie i długie czekanie, ponieważ data i godzina były ustalone. Koszt badania nie jest może mały, ale też nie są to ciężkie pieniądze. My stwierdziliśmy, że leżąc w szpitalu również ponosimy koszty. Między innymi za łóżko, obiady dla siebie czy paliwo. Rachunek wyszedłby podobny.

Myślę, że to zależy tylko i wyłącznie od sytuacji, w której się znajdujesz.  

Miejsca w Polsce, gdzie można wykonać prywatnie rezonans w znieczuleniu  małemu dziecku.

Warszawa 

Katowice  (tu byliśmy)

Rezonans magnetyczny i nasza historia

W końcu nam się udało ! Jak już pisałam wcześniej mój synek miał krwawienie do mózgu w czasie, kiedy to jeszcze był pod moim sercem. Odkryliśmy to w 3 badaniu prenatalnym. Bardzo się baliśmy, robiliśmy różne badania. Miał nawet już swój pierwszy rezonans w 34 tygodniu ciąży. Musiałam jechać do Łodzi, ponieważ tam było jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie robi się MR płodu. Tam niestety obraz tylko przemawiał za krwawieniem, ale 100% pewności nie było.

Kiedy Maksio się urodził w szpitalu w Legnicy wykonali mu tomografię, która też nie dała nam 100% pewności i skierowali ponownie, ale już jego samego na rezonans. Tym razem miał być bardziej wiarygodny. Młody skończył 3 miesiące jak pojechaliśmy do Wrocławia do szpitala. Niestety panie pielęgniarki nie dały rady założyć wkłucia do narkozy i odesłano nas z kwitkiem. Kazali przyjechać za kolejne 3 miesiące.

Wróciliśmy tam i bardzo podnieśli mi ciśnienie, ponieważ kazali nam od niedzieli do piątku! czekać na swoją kolej. W szpitalu, ponieważ był to sezon jesienny, dzieci były zakatarzone. Jedna dziewczynka, co się nagle okazało była z jakąś choroba zakaźną. Czekała kilka godzin na karetkę, która zawiezie ja na inny oddział, a w tym czasie bawiła się biegając po całym oddziale z innymi dziećmi! Tak się zdenerwowałam, że wypisałam nas i wyszliśmy w poniedziałek do domu. Postanowiliśmy zrobić rezonans prywatnie.

Oczywiście zawsze musi być pod górkę. Powiedziano mi, że rezonans wykonują małym dzieciom dopiero po roku, a w jednym miejscu nawet od 2 roku życia. Nie pozostało nam nic innego jak czekać. Na szczęście badanie udało się wykonać.

 

5 Comments on “Rezonans magnetyczny u dzieci. Jak przygotować dziecko?”

 1. Kiedyś mielośmy sytuacje, że córka wylądowała w szpitalu i potrzebowała prześwietlenia. Niestety nie dało się jej uspokoić i z prześwietlenia wyszły nici ale całe szczeście nic jej nie dolegało.

  1. Dziękuję przyda się. Coraz rzadziej chodzimy do lekarza na NFZ niestety. Szkoda, bo należy nam się to jak psu zupa. Jednak już się przekonałam, że częściej wolę zapłacić i mieć coś na już w dodatku lepiej.

Jeśli podobał ci się wpis będzie mi bardzo miło, jak podzielisz się swoją opinią.