Raj na ziemi w Polsce. Nowogrodziec Hałdy kopalniane.

Hałdy kopalniane czyli rajskie klimaty w Polsce.

Hałdy kopalniane w Nowogrodźcu

Powiedzenie cudze chwalicie swego nie znacie nabiera dla mnie prawdziwego znaczenia. Myślałam, że muszę polecieć na jakieś odległe wyspy, bo w naszej Polsce nie znajdę równie pięknego miejsca. Do dzisiaj! Jestem pod wielkim wrażeniem. Moje dzieci również. W pewnym momencie wszyscy zaniemówiliśmy. Niby widziałam zdjęcia w internecie, ale to nie to samo, trzeba tam po prostu być.

Historia miejsca

W 1947 roku na północnym krańcu miasta Nowogrodziec leżącego pomiędzy Lubaniem Śląskim i Bolesławcem na Dolnym Śląsku powstała kopalnia surowców mineralnych. Zakład rozpoczął działalność od wydobywania „surowców ilastych” czyli po prostu piachu o pięknej białej barwie. Kilka lat później rozszerzono działalność  o produkcję kaolinów wzbogacanych dla przemysłu ceramicznego, papierniczego, gumowego, włókna szklanego, farb i lakierów i innych. W 1995 roku zakład podzielono, sprywatyzowano a akcje sprzedano Niemcom, którzy go unowocześnili, zautomatyzowali procesy i nadal kontynuują działalność zakładu. [źródło]

Na północ od zakładu znajdują się hałdy białego piasku i jezioro. Znane są mieszkańcom pobliskich miejscowości jako kąpielisko, choć na terenie mamy tabliczki zakaz wstępu. Jest to kolejne miejsce, gdzie robione są sesje ślubne i kręcone teledyski. Miejsce to składa się z trzech najważniejszych części takich jak:  wysokie hałdy piachu, odpływ i zbiornik wodny.
Odpływ to wylot rury prowadzącej z kopalni, z której co jakiś czas leci woda, a zbiornik na dole to małe jeziorko błękitnej barwy zasilane krystalicznie czystą wodą. Po prostu cudo!

Jak tam trafić?

Najpierw GPS doprowadził nas do samej kopalni, tam zapytaliśmy o drogę ochroniarza. Myślałam, że męża pogoni, ale był uprzejmy i go pokierował. Chcąc dojechać do hałd musimy skręcić w lewo od kopalni i wjechać w nieoznaczoną drogę gruntową. Podjazd kiepski, bo dziura na dziurze, jednak daliśmy radę 😉 Nie ma parkingu, ale parę aut spokojnie można zostawić przy drodze. Dalej już tylko pieszo.

Zanim dojdziesz do jeziorka musisz pokonać wysoką hałdę białego piachu lub obejść ją na około, ale zdecydowanie polecam się wspiąć chociażby dla tych pięknych widoków 🙂

Czy warto?

Ocenicie sami. W moim sercu to miejsce będzie miało szczególne miejsce.

Zdjęcia z naszej wycieczki 🙂

I milion innych… ale już nie będę was zamęczać. Dzięki jeśli wytrwaliście do końca 😉

Jeśli chcecie zobaczyć inne piękne miejsca w Polsce zapraszam tutaj. 

Będę wracać tam na pewno! Całe szczęście mam niedaleko 🙂

52 Comments on “Raj na ziemi w Polsce. Nowogrodziec Hałdy kopalniane.”

    1. Dziękuję, nie będę ukrywać, że ze zdjęć jako początkujący fotograf jestem zachwycona 🙂 Sprzyjała nam pogoda i miejsce było magiczne.

  1. Przyznaje się szczerze że nie słyszałem o tym miejscu. Piękne miejsce, ni trzeba gdzieś na pustynie jechać czy lecieć skoro mamy tu na miejscu.

    1. Niektórzy wchodzą, ale my nie ryzykowaliśmy,po pierwsze jest głęboko, po drugie ziemia zapada się pod nogami, a po trzecie tam spływają resztki kaolinu.

Jeśli podobał ci się wpis będzie mi bardzo miło, jak podzielisz się swoją opinią.