Kolorowe jeziorka, piękne malownicze miejsce.

Kolorowe jeziorka czyli piękne miejsce w Polsce, o którym wciąż mało kto wie.

Położone w Rudawskim Parku Krajobrazowym, na terenie wsi Wieściszowice (gmina Marciszów, powiat kamiennogórski) od lat przyciągają turystów nie tylko z kraju, ale także z Europy. Cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne leżą na zboczu Wielkiej Kopy. Zabarwienie wody w akwenach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk. Na początku XVIII w. ówcześni mieszkańcy Rohnau (obecnie Wieściszowice) zaczęli wydobywać łupki pirytonośne, w które obfituje tutejsza gleba. Powstała tu kopalnia pirytu, który był następnie przerabiany na kwas siarkowy. Gdy na początki XX w. zniknęła kopalnia do głosu doszła natura. Woda wypełniła wyrobiska pokopalniane, tworząc zjawiskowe jeziorka.

(źródło)

Żółte jeziorko

Wchodząc na szlak zaczynamy od jaskini i  jeziorka żółtego. Jest najmłodsze, utworzyło się stosunkowo nie dawno, bo jeszcze 20 lat temu nie było w nim wody. Powstało ono po dużych opadach deszczu, spływającego z górskich stoków. Położone 560 m.n.p.m.

Purpurowe jeziorko

Powstało ono po zalaniu wyrobiska „Nadzieja” w najstarszej kopalni, którą uruchomiono w 1785 r. Z łupków łyszczykowych pozyskiwano tutaj piryt. Wyrobisko ma ok. 430 m długości i ok. 110 m szerokości.  Dziś wypełnione wodą w kolorze purpury, będącą roztworem kwasu siarkowego. Akwen otaczają tajemnicze skały wyłaniające się zza drzew, a także skarpy obsypane pachnącym siarką piachem.

 Jeziorko położone 560 m n.p.m.

Błękitne jeziorko

Moje ulubione. Nazywane także jeziorkiem Lazurowym, powstało ono na terenie dawnego wyrobiska „Nowe Szczęście”. Swój kolor zawdzięcza związkom miedzi. W przeciwieństwie do Purpurowego, jego woda jest czysta i pozbawiona siarkowego zapachu. W zależności od warunków pogodowych woda w Błękitnym Jeziorku przybiera różne odcienie. Akwen ma 150 m, a średnica w najszerszym miejscu wynosi ok. 50 m. Jeziorko jest bardzo głębokie, a jego lejowate wyrobisko ma ponad 20 m głębokości.

Jeziorko położone 635 m n.p.m

Zielone jeziorko

(źródło zdjęcia)

Najwyżej położone. W jego miejscu znajdowało się niegdyś wyrobisko „Gustaw”. Stawek pojawia się rzadko (nam niestety nie było dane go zobaczyć, ale byliśmy w miejscu, gdzie powinien się znajdować) po bardzo intensywnych opadach deszczu. Potem wysycha, znikając na całe lata. Pozostaje po nim jedynie głęboki lej. Zielone Jeziorko wypełnione wodą można było ostatnio podziwiać po wielkiej powodzi w 1997 r. Wtedy miało ono intensywnie grafitowy kolor, dlatego też określane jest czasem jako Czarne Jeziorko.

Jeziorko położone 730 m n.p.m.

Po drodze

 

 

Nasze wrażenia.

Mamy szczęście, że nasze tereny bogate są w takie miejsca. Uważam, że to fantastyczna wycieczka dla małych dzieci, szczególnie dla tych, które nie są w stanie przejść dużo (tak jak nasz średniak) i szybko się męczą. Piękny klimat, czysto, przepiękne widoki i miłe wspomnienia. My uwielbiamy spędzać czas w ten sposób. Na świeżym powietrzu, z dala od miasta. Myślę, że to może być idealne miejsce np. na sesje ślubną. Na pewno nie raz tam wrócimy, ponieważ to niedaleko naszej  Złotoryi, o której niebawem dowiecie się czegoś więcej 😉

 

 

 

 

 

38 Comments on “Kolorowe jeziorka, piękne malownicze miejsce.”

  1. Bardzo mnie zaciekawiłaś! Faktycznie, nie słyszałam wcześniej o tych jeziorkach. Muszę chyba kiedyś się zorganizować i tam pojechać. Super sprawa.

  2. O! Właśnie się wybieram w tamte tereny więc chętnie zajrzę, szczególnie, że wyglądają naprawdę fajnie! Najbardziej mi się spodobało błękitne:)

Jeśli podobał ci się wpis będzie mi bardzo miło, jak podzielisz się swoją opinią.