Jaka różnica wieku między dziećmi jest najlepsza?

Jaka różnica wieku jest między moimi dziećmi?

Różnica wieku między moimi dwoma pierwszymi synami jest nie wielka, bo niecałe 2 lata. To była kolejna decyzja podjęta wspólnie z mężem. Chcieliśmy, aby Mikołaj miał rodzeństwo, szybko doszliśmy do wniosku, że najlepiej byłoby, aby ta różnica była mała. Nasze marzenia o tym, oczywiście się spełniły. Kacperek urodził się, a starszy brat był szczęśliwy- do czasu. No właśnie, cała sielanka skończyła się kiedy Kacper skończył rok i zaczął najprościej w świecie psocić. Zabierał bratu zabawki i wszystko niszczył. Wtedy zaczęła się też zazdrość o rodziców. Koniec końców przebrnęliśmy przez to i teraz, kiedy jeden ma 8 lat a drugi 6 jest super! Nasze papużki nierozłączki, mogą sobie dokuczać, wkurzać się na siebie, czy kłócić, ale jeden za drugim stoi murem.

Niedawno zdecydowaliśmy się na trzecie dziecko, ponieważ marzyło mi się trochę różu w domu (nie będę ukrywać bardzo liczyłam na to, że tak będzie). Urodził nam się synek. Tym razem różnica wieku jest dużo większa między nim a starszymi braćmi, więc mogę powiedzieć jak wygląda to też od tej strony.

Mam ogromne! wsparcie w synach, ponieważ pokochali go już od momentu kiedy był fasolką. Kiedy się urodził mieli po 7 i 5 lat. Teraz mogę liczyć na to, że się z nim pobawią, lub zwrócą na niego uwagę, kiedy mama musi do wc 😛 Z jednej strony jest mi łatwiej, a z drugiej wiem, że za parę lat to się zmieni, bo będzie za nimi chodził taki mały gówniarz.

Co o tym myślę?

Jeśli chodzi o mnie nie powiem Wam, czy lepiej mieć dłuższą przerwę, czy też krótszą. Ja ogromnie się cieszę, że mam ich troje. Mogę doświadczyć i jednego i drugiego. Bycie MaMą nie należy do najłatwiejszych ról. Czy jest duża, czy mała różnica wieku to bez znaczenia. Problemy będą zawsze, a my będziemy się z nimi rozprawiać 😉

2 Comments on “Jaka różnica wieku między dziećmi jest najlepsza?”

  1. Zgadzam się z tym, że różnica wieku jest bez znaczenia. Wiele osób twierdzi, że najlepiej jest wtedy kiedy ta różnica jest jak najmniejsza, bo dzieci mogą się ze sobą bawić. Ale czy jak różnica jest większa, to nie mogą? Między mną, a moim bratem jest 10 lat różnicy i pomijając to, że mój brat przez 10 lat był jedynakiem, to gdy ja się urodziłam to staliśmy się prawie nierozłączni. I trwa to do dziś. Jasne, nie bawiliśmy się w sklep, dom, itp., bo do takich zabaw faktycznie trzeba być mentalnie na trochę zbliżonym poziomie, ale mieliśmy tyle fantastycznych pomysłów na wspólne spędzanie czasu, że każde z nas się z tego czasu cieszyło. Teraz z perspektywy czasu widzę ile rzeczy uczyłam się od niego dzięki tej różnicy wieku, a także ile rzeczy on się nauczył, których nie miałby okazji się nauczyć gdybyśmy byli rówieśnikami. Znam kilka osób, które są w takiej samej sytuacji. Znam nawet dwie osoby, które mają bardzo liczne rodzeństwo i (być może paradoksalnie) najlepszy kontakt mają z tymi, z którymi wiekowo dzieli ich najwięcej. Nie twierdzę, że tak jest zawsze, że tylko duża różnica jest dobra, bo znam też przykłady totalnie przeciwne. Ale jest to dowód na to, że wiek nie ma znaczenia, tylko charakter dzieci, a także to co dzieciom przekazują rodzice. Bo jeśli rodzice nie nauczą dzieci miłości i szacunku, to żadna różnica nie będzie dobra. Dlatego ja nie zastanawiam się jeszcze kiedy będę chciała rodzeństwo dla swojej córki. A kiedy przyjdzie ten czas, kiedy zacznę się nad tym zastanawiać, to na pewno nie będzie to pod kątem tego czy różnica wieku jest odpowiednia, czy to nie za wcześnie czy nie za późno. Bo każda różnica jest dobra i z każdej można stworzyć wspaniałą więź 😉

    1. Dokładnie Alu 🙂 Ja jestem jedynaczką, więc mogę ocenić to tylko i wyłącznie patrząc na swoje dzieci lub otoczenie 🙂

Jeśli podobał ci się wpis będzie mi bardzo miło, jak podzielisz się swoją opinią.